"Vozidla a munice pocházejí ze zásob zbrojařů a bude je financovat Spolková republika Německo. Jejich následná údržba bude odpovědností Česka," píše se v dopise. Podle DPA Česko poslalo ukrajinské armádě 20 tanků. "V první fázi by mělo Česko jako náhradu za dodávku z vlastních zásob dostat 14 bojových tanků Leopard 2 A4 a jeden vyprošťovací tank založený na Leopardu 2," píše se také v dopisu.

Německo také počítá s posílením spolupráce s českou armádou i zbrojním průmyslem. Obě země o tom chtějí podepsat smlouvu. "Šlo by v ní například o společná cvičení, později případně o vojenskou přítomnost na rotačním základě a podporu možné modernizace českých tanků a další nákupy," uvedlo německé ministerstvo obrany.

Český resort obrany začne s Německem vyjednávat o nákupu dalších až 50 Leopardů 2A7+ v různých modifikacích.

Česká armáda je nyní vyzbrojena asi třemi desítkami modernizovaných tanků sovětského původu T-72M4 CZ, v roce 2020 vláda rozhodla o jejich dalším technickém zhodnocení za asi miliardu korun. S jejich náhradou původně počítala ve druhé polovině 20. let. Ve skladech armáda má několik desítek nemodernizovaných strojů T-72, část z nich vláda darovala Ukrajině.