Podle dalších západních představitelů rezoluce vyslala signál mezinárodní jednoty a podpory Kyjevu. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v televizi obvinil Západ, že "protiruskou" rezoluci prosadil ve VS OSN "diplomatickým terorem".

Na Valném shromáždění OSN ve středu 143 ze 193 zemí odsoudilo nedávný ruský pokus o anexi čtyř částečně okupovaných ukrajinských oblastí - Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské. Proti rezoluci odsuzující krok Moskvy jako nelegální hlasovalo pouze Rusko, Bělorusko, Sýrie, Nikaragua a Severní Korea. Dalších 35 zemí, včetně tradičního ruského spojence Číny, se zdrželo hlasování; několik zemí nehlasovalo.

"Útokem na základní principy Charty OSN Rusko podkopává samotné základy mezinárodního míru a bezpečnosti. Sázky tohoto konfliktu jsou všem jasné a svět v reakci na ně vyslal jasný signál; Rusko nemůže vymazat suverénní stát z mapy. Rusko nemůže měnit hranice silou. Rusko se nemůže zmocnit území jiné země jako svého vlastního," uvedl Biden. "Ukrajina má stejná práva jako každá jiná suverénní země. Musí mít možnost zvolit si vlastní budoucnost a její obyvatelé musí mít možnost žít v míru uvnitř svých mezinárodně uznaných hranic," dodal v prohlášení šéf Bílého domu.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken uvedl, že ho těší, že "drtivá většina zemí stojí na straně Ukrajiny a hájí Chartu OSN a rozhodně se staví proti válce Ruska vůči Ukrajině a jejímu lidu". "Jen velmi málo zemí hlasovalo s Ruskem," zdůraznil Blinken, který uvítal "mezinárodní jednotu" a "neochvějnou podporu" Kyjevu.

Rezoluci přivítala také německá ministryně zahraničí Baerbocková. "Světové společenství dalo 143 hlasy jasně najevo, že Putinovi toto porušení mezinárodního práva nikdy neprojde," napsala na twitteru.

"Jedná se o důležitý projev mezinárodní jednoty proti agresorovi, který se snaží destabilizovat mezinárodní normy, jež nás všechny chrání," reagoval na výsledek hlasování britský ministr zahraničí James Cleverly. "Hlasování je nezpochybnitelným důkazem toho, co už nějakou dobu víme; Putin stojí na mezinárodní scéně osamocen a jeho jednání žene jeho zemi do další izolace, kterou si sám způsobil," dodal v prohlášení.

Šéfka francouzské diplomacie Catherine Colonnaová přivítala středeční hlasování na Valném shromáždění OSN jako "dobrý výsledek". "Masivní podpora základních principů Charty," uvedla na twitteru.

"Valné shromáždění OSN opět hlasovalo ve prospěch dodržování Charty OSN a mezinárodního práva - 143 hlasy přijalo rezoluci odsuzující další pokus Ruska o krádež ukrajinských území," napsal na twitteru český ministr zahraničí Lipavský.

"Západ uplatnil metody diplomatického teroru, nestoudně a neskrývaně vykrucoval ruce a vyhrožoval všemožnými tresty rozvíjejícím zemím," řekl Lavrov podle agentury TASS. "Pouze takovým neskrývaným vydíráním a hrozbami se podařilo zajistit výsledek. Všichni o tom velmi dobře víme. Prohlášení Američanů, že ' nikoho nepřemlouvali, všichni hlasovali samostatně', jsou lež. Sami si to uvědomují," dodal.

Moskva uspořádala hlasování o připojení samozvaných separatistických lidových republik Doněcké a Luhanské a Chersonské oblasti a Záporožské oblasti na východě a jihu Ukrajiny k Rusku. Na základě výsledků, které západní země odsoudily jako zfalšované, území připojila k Rusku. Kyjev i Západ hlasování ani anexi neuznávají.

reklama