Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

OSN: Zdravotníci v Afghánistánu čelí za pandemie cíleným útokům

Nemocnice Lékařů bez hranic v Kundúzu
Nemocnice Lékařů bez hranic v Kundúzu
Foto: Lékaři bez hranic / Médecins Sans Frontières

Zdravotníci a zdravotnická zařízení v Afghánistánu čelí během pandemie nemoci covid-19 "cíleným útokům" ozbrojenců i afghánských vojáků. Podle agentury AP to vyplývá z dnes zveřejněné zprávy mise OSN v zemi.

Asistenční mise OSN v Afghánistánu (UNAMA) ve zprávě uvedla, že mezi 11. březnem a 23. květnem zaznamenala 12 případů záměrných násilných činů. Osm z nich provedlo povstalecké hnutí Tálibán, tři spáchaly jednotky afghánské armády. Nejkrvavější incident, kterým byl květnový útok na porodnici v metropoli Kábulu, zůstává neobjasněný.

"V době, kdy byla potřeba akutní humanitární pomoc na ochranu každodenního života v Afghánistánu, provedly Tálibán i afghánské bezpečnostní síly cílené násilné činy, které ohrozily zdravotnické programy," řekla šéfka mise UNAMA Deborah Lyonsová. "Pro takové činy není omluvy; bezpečí a zdraví civilního obyvatelstva musí být prioritou," dodala.

V Afghánistánu bylo potvrzeno 28.833 pozitivních případů koronaviru, 581 lidí s covidem-19 zemřelo. Skutečné číslo je však podle mezinárodních humanitárních organizací s ohledem na nedostatečný přístup k testování mnohem vyšší.

V důsledku útoku na kábulskou porodnici se mezinárodní organizace Lékaři bez hranic (MSF) minulý týden rozhodla ukončit činnost v tomto lékařském zařízení. Bez bližšího upřesnění nicméně uvedla, že její další projekty v Afghánistánu budou pokračovat.

Při útoku na porodnici z 12. května zahynulo 25 lidí, včetně 16 matek a dvou dětí. Více než deset osob utrpělo zranění. Tálibán jakýkoliv podíl na incidentu popřel. Spojené státy uvedly, že útok má nanejvýš pravděpodobně na svědomí odnož teroristické organizace Islámský stát (IS) v Afghánistánu. Podle nich cílil na menšinové šíity v kábulské čtvrti, kde již radikálové z IS v minulosti útočili.

Zpráva OSN zdůrazňuje, že cílené útoky na zdravotnická zařízení zakazuje mezinárodní právo a že je lze považovat za válečné zločiny. "Spáchání cílených útoků na zdravotnictví během pandemie covidu-19 v době, kdy jsou zdravotnické zdroje již tak napjaté a jsou životně důležité pro civilní obyvatelstvo, je obzvláště zavrženíhodné," řekla Fiona Frazerová, šéfka sekce pro lidská práva v UNAMA.

Témata:  Afghanistán koronavirus (coronavirus) COVID-19 OSN (Organizace spojených národů)

Aktuálně se děje

11. dubna 2025 9:59

Felix Slováček ve společnosti. Přiznal probdělé noci u monitoru a strach, že ztratí rozum

Felix Slováček zaskočil Česko, když se již ve středu, tedy pouhé tři dny po smrti milované dcery Anny Slováčkové, objevil ve společnosti. Argumentům známého hudebníka by měl ale každý porozumět. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy