Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jeden mrtvý a sedm zraněných pro explozích na ruské základně na Krymu

Ruská armáda, ilustrační fotografie.
Ruská armáda, ilustrační fotografie.
Foto: mil.ru

Exploze a požár byly dnes ohlášeny z ruské letecké základny na západě anektovaného Krymu; příčiny dosud nejsou známé a spekulace o možném ukrajinském útoku zůstávají nepotvrzeny. Na místo se vypravil šéf správy anektovaného poloostrova Sergej Aksjonov, který nařídil vytvořit okolo letiště pětikilometrovou bezpečnostní zónu.

Ruské ministerstvo obrany mezitím vše vysvětlilo explozí několika kusů letecké munice v úložišti na letišti Saky (rusky Saki) u Novofedorivky (rusky Novofedorovky). Příčiny výbuchů se zjišťují, neoficiálně se podle ruských médií hovoří o porušení pravidel požární bezpečnosti. Exploze si podle místních úřadů vyžádaly jednoho mrtvého z řad civilistů a sedm zraněných, včetně dvou dětí.

K událostem na vojenském letišti na Krymu se ukrajinská vojenská rozvědka podle listu Ukrajinska pravda odmítla vyjádřit. "Exploze postihly leteckou základnu okupantů, odkud vzlétala letadla bombardující Záporožskou, Mykolajivskou a Chersonskou oblast," zdůraznila ukrajinská tisková agentura Unian.

"Ukrajina dostala rakety o doletu 200-300 kilometrů a použila je," napsal bývalý poradce ukrajinského ministra vnitra Viktor Andrusiv, ale ruské ministerstvo obrany tvrdí, že munice na letišti prostě vybuchla, bez přispění dalšího faktoru, dodal Unian. Oleksij Arestovyč z ukrajinské prezidentské kanceláře zažertoval o zhoubnosti ruského zvyku kouřit v blízkosti střelného prachu a naznačil, že příště by na řadě mohl být Kreml. K účasti na explozích se nepřihlásilo ani ukrajinské ministerstvo obrany, které vydalo prohlášení, že "nemůže určit příčinu (požáru a explozí na letišti), ale připomíná pravidla požární bezpečnosti a zákaz kouření".

"Mnozí předpokládají, že série silných výbuchů a požár na ruské letecké základně na Krymu, vzdálené nejméně 200 kilometrů od nejbližších ukrajinských pozic, je výsledkem útoku, který podnikli Ukrajinci. Ale důkazy o tom chybějí a ani dosud nebyly informace, že by spojenci předali Ukrajině rakety s takovým doletem. A ruské ministerstvo obrany tvrdí, že exploze jsou výsledkem nehody," napsala stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.

"Na letišti Saky u Novofedorivky na Krymu v úložišti obklopeném pozemními valy explodovalo několik kusů letecké munice," citoval TASS z vyjádření ruského ministerstva obrany. Exploze si podle tohoto zdroje nevyžádaly zraněné či oběti ani nepoškodily leteckou techniku. "Přijímají se opatření k uhašení vzniklého požáru a ke zjištění příčin výbuchu," dodalo ministerstvo. Požár se mezitím podařilo uhasit.

Na letišti jsou podle TASS vojenská letadla a vrtulníky, včetně strojů vojenského námořnictva, a nachází se zde také výcvikové středisko pilotů námořnictva.

"Na Krymu napadli vojenské letiště a muniční sklady u letovisek Saky a Novofedorivka," napsal na svém webu ruský list Kommersant s odvoláním na nejmenovaný zdroj z místních úřadů.

"Na letišti jsou výbuchy. Tady nám to rozbilo všechna okna," uvedla šéfka sakského okresu Viktorija Kazmirovová podle ruské redakce BBC. "Výbuchů už bylo víc než deset. Dvacet kilometrů od Novofedorivky drnčí okna a v autech se spouštějí alarmy," dodal místní novinář.

Minulý měsíc na velitelství ruské Černomořské flotily v Sevastopolu na Krymu zaútočil dron, zraněno bylo šest lidí. Místní úřady pak zrušily oslavy Dne námořnictva. Od vypuknutí války Ruska proti Ukrajině před 167 dny došlo v ruském zázemí k sérii požárů a explozí muničních skladů, skladů pohonných hmot a dalších zařízení.

Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym v roce 2014 po referendu, které nebylo mezinárodně uznané. Poloostrov, který zůstává pod ruskou kontrolou, byl ušetřen intenzivního bombardování a dělostřeleckého ostřelování, jaké se odehrávaly v jiných oblastech východní a jižní Ukrajiny od 24. února, kdy prezident Vladimir Putin nařídil ruským ozbrojeným silám vpadnout na Ukrajinu.

Témata:  Krym Ruská armáda válka na Ukrajině

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 16:41

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.