Blaszczak při jednání se svým protějškem Oleksijem Reznikovem podle agentury PAP zdůraznil, že pomoc Ukrajincům ve válce proti Rusku je pro Polsko nejvyšší prioritou, protože případná porážka Ukrajiny by Polsko vystavila vážnému ohrožení, že se stane příští obětí ruské agrese.

"Ukrajina bojuje samozřejmě i za naši svobodu. Svobodná Ukrajina znamená také svobodné Polsko. Dobytí Ukrajiny Ruskem by pro Polsko představovalo smrtelné nebezpečí," řekl polský ministr. "Chceme sousedit se svobodnou Ukrajinou, ne s Ruskem, a proto podporujeme Ukrajinu," dodal. Připomněl, že Polsko již poskytlo Ukrajině pomoc za 1,7 miliardy dolarů (asi 41,3 miliardy Kč).

Polské tanky PT-91 Twardy jsou v podstatě modernizací tanků T-72 sovětské konstrukce, které za socialismu v licenci vyráběly i polské a československé zbrojovky. Polsko už dříve předalo Ukrajině více než 200 tanků T-72.

Blaszczak začátkem dubna podepsal s Američany smlouvu o nákupu 250 tanků Abrams v nejnovější verzi. Polská armáda má kromě toho ve výzbroji tanky Leopard německé konstrukce.