Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pondělní ruské útoky nepřežili na Ukrajině tři lidé

Ruská armáda, ilustrační fotografie.
Ruská armáda, ilustrační fotografie.
Foto: mil.ru

Pondělní ruské útoky na Ukrajinu nepřežili podle místních úřadů tři lidé. Údery přitom mířily na energetickou infrastrukturu, konkrétně na elektrické vedení a plynovod.

Žena nepřežila a muž odnesl blíže nespecifikovaným zraněním ruský dělostřelecký útok na Nikopol v Dněpropetrovské oblasti. "Bylo poškozeno elektrické vedení a plynovod," uvedl šéf místní správy Serhij Lysak na facebooku.

V pondělí ráno také zemřeli dva řidiči, osudným se jim stalo ruské ostřelování parkoviště soukromé dopravní společnosti v Chersonu ve stejnojmenné oblasti. Podle zástupce místní správy Oleksandra Prokudina zahájila prokuratura vyšetřování útoku pro podezření ze spáchání válečného zločinu.

Rusové pravidelně ostřelují Cherson a další obce na druhém břehu Dněpru od loňského listopadu, kdy území osvobodila ukrajinská armáda. Ta v uplynulých dnech sdělila, že se jí podařilo zatlačit nepřátele o další tři až osm kilometrů dál od řeky.

Ukrajina se aktuálně obává zejména útoků na energetickou infrastrukturu, které Rusko podnikalo i loni na podzim, kdy údery vedly k plošným výpadkům proudu. Kyjev se proto domnívá, že se útoky budou opakovat také letos. Už dříve varovalo před ruskými údery také britské ministerstvo obrany.

Témata:  válka na Ukrajině Ruská armáda Ukrajina

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí příští týden: Teploty budou skákat o desítky stupňů

Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.