Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Průzkum: Mnozí Češi nevěří, že protiofenziva přispěje k rychlejšímu konci války

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Válka na Ukrajině trvá rovných 500 dní, přičemž nedávno začala další fáze konfliktu - dlouho očekávaná ukrajinská protiofenziva. Skoro polovina Čechů ale nevěří, že přispěje k rychlejšímu ukončení války.

Vyplývá to z šetření agentury Median pro Český rozhlas-Radiožurnál. 47 procent respondentů podle průzkumu neočekává, že protiofenziva povede k rychlejšímu ukončení konfliktu. Pesimističtí jsou především starší lidé ve věku nad 59 let, středoškoláci bez maturity nebo obyvatelé Moravy a Slezska.

Optimističtí jsou naopak vysokoškoláci, voliči stran vládní koalice či prezidenta Petra Pavla. Čtvrtina obyvatel České republiky na válečnou situaci na Ukrajině nemá žádný názor.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na twitteru připomněl, že dnes je to rovných 500 dní od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu. Ruské jednotky vpadly do sousední země 24. února loňského roku.

O délce trvání konfliktu se dnes zmínil také vicepremiér Vít Rakušan (STAN). "Dnes je to 500 dní, co se Ukrajina brání Rusku. Ukrajinci mají můj obdiv. A podporu naší země. Tahle vláda (ostatně jako žádná vláda) nedělá vždycky všechno správně. V postoji k Ukrajině ale od prvního dne až dodnes obstála. Díky všem, kdo v tom vládu podporují a pomáhají Ukrajině," uvedl ministr vnitra na twitteru.

Témata:  válka na Ukrajině průzkumy

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí příští týden: Teploty budou skákat o desítky stupňů

Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.