Ruský prezident Vladimir Putin se "připravuje na více války" a chce Evropu, ve které může Rusko diktovat, co mají dělat sousedé. Podle agentury AP to dnes řekl generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg během své návštěvy v Tallinnu, kde se k němu u příležitosti Dne nezávislosti Estonska připojila předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová.
Šéfka EK uvedla, že Putin svou invazí nedosáhl žádného ze svých strategických cílů a Rusko se dostává do stále větší izolace. Von der Leyenová podle AP upozornila na čtvrteční hlasování Valného shromáždění OSN, kdy 141 zemí podpořilo novou rezoluci, ve které znovu vyzvalo Moskvu k ukončení nepřátelských akcí na Ukrajině a stažení svých sil.
Stoltenberg rovněž uvedl, že pozval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na červencový summit Severoatlantické aliance, který se bude konat v Litvě.
Na čínský návrh ohledně ukončení války, kterou přesně před rokem rozpoutalo Rusko na Ukrajině, šéf NATO reagoval zdrženlivě a prohlásil, že Peking jako prostředník není příliš důvěryhodný, napsala agentura Reuters. "Čína nemá velkou důvěryhodnost, protože nebyla schopna odsoudit ilegální invazi na Ukrajinu," řekl Stoltenberg. Podle von der Leyenové Peking nepředstavil mírový plán, ale určité zásady. Oba upozornili na přátelské vztahy mezi Pekingem a Moskvou.
Čína na první výročí vpádu ruských vojsk na Ukrajinu vyzvala k příměří a k zahájení mírových jednání, informovaly agentury. Šlo o součást dvanáctibodového plánu čínské vlády na ukončení války.
Státy NATO prostřednictvím dnešního prohlášení Severoatlantické rady k prvnímu výročí invaze mezitím potvrdily svou podporu Ukrajině. "Jako spojenci potvrzujeme solidaritu s vládou a lidem Ukrajiny při hrdinské obraně svého národa, své země a našich společných hodnot," uvedl nejvyšší orgán aliance. "Potvrzujeme svou neotřesitelnou podporu nezávislosti, suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny v jejích mezinárodně uznaných hranicích," uvedlo NATO. Zdůraznilo, že plnou odpovědnost za válku a očividné porušování mezinárodního práva a Charty OSN nese Rusko a že ruské válečné zločiny a další zvěrstva nesmí zůstat nepotrestány.
Členské země rovněž podtrhly platnost článku 5 Severoatlantické smlouvy, který je zavazuje pomoci spojenci v případě ozbrojeného napadení. "NATO je silnější a jednotnější než kdykoli dříve," stojí v prohlášení, k němuž se připojily i Švédsko a Finsko, usilující o vstup do aliance.
Témata: Jens Stoltenberg, Vladimír Putin, Rusko, NATO (Severoatlantická aliance)
Související
1. října 2024 11:02
30. září 2024 18:30
17. září 2024 15:58
11. července 2024 8:05
10. července 2024 16:39
10. července 2024 10:56