Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Putin: Islámský stát má v Afghánistánu na 2000 mužů a chce do Střední Asie

Vladimír Putin
Vladimír Putin
Foto: kremlin.ru

Na severu Afghánistánu je přinejmenším 2000 bojovníků teroristické organizace Islámský stát (IS), která má za cíl expandovat do Střední Asie, tradiční zóny ruského vlivu. Uvedl to dnes ruský prezident Vladimir Putin na virtuálním summitu vůdců postsovětského Společenství nezávislých států (SNS). Putin také vybídl k tomu, aby mezinárodní společenství nespěchalo s uznáním vlády Tálibánu, jehož zástupci jsou tento měsíc očekáváni v Moskvě.

Putin podle agentury AFP uvedl, že na severu Afghánistánu je aktivních mnoho "extremistických a teroristických uskupení", včetně IS, sítě Al-Káida a hnutí uzbeckých islamistů.

"Počet bojovníků IS podle našich informací je okolo 2000. Jejich náčelníci připravují plány, aby rozšířili svůj vliv do středoasijských zemí a ruských regionů vyvoláváním etnických a náboženských konfliktů a náboženské nenávisti," řekl Putin.

Islámský stát, představující nejradikálnější uskupení v Afghánistánu, se přihlásil k sérii atentátů, kterými se snaží destabilizovat vládu Tálibánu. Situace znepokojuje Rusko, které se obává o své jižní křídlo.

Nejodhodlanější radikálové podle Putina do Afghánistánu přišli ze Sýrie a Iráku.

Rusko na svém území zakázalo Tálibán jako teroristickou organizaci, nicméně už roky s ním udržuje styky, poznamenala AFP. Dodala, že zástupci Tálibánu se 20. října mají zúčastnit mezinárodního jednání v Moskvě, kde jsou očekáváni rovněž zástupci Číny, Íránu a Pákistánu. Zmocněnec Kremlu pro Afghánistán Zamir Kabulov, který povede ruskou delegaci, ujistil, že pozvání dostaly i Spojené státy. Podle Putina se má probírat především "normalizace situace" v Afghánistánu.

"Netřeba spěchat s oficiálním uznáním Tálibů. Je nám jasné, že s nimi musíme spolupracovat, ale nelze s tím (uznáním) spěchat," řekl ruský prezident podle listu Kommersant. Putin připomněl, že Afghánistán zůstává největším dodavatelem opiátů na světě, a zapochyboval, zda se Tálibové zřeknou tohoto byznysu vzhledem k ekonomické krizi v zemi.

Naposledy delegace Tálibánu zavítala do Ruska v červenci, tedy ještě před ovládnutím Afghánistánu.

Rusko si přeje, aby Tálibán otevřel svou vládu i dalším silám v zájmu snadnějšího národního usmíření a potírání skupin, jako je IS, upozornila AFP.

Tálibové se v srpnu triumfálně chopili moci v Kábulu, dvě desetiletí poté, co je invaze USA připravila o moc. Rusko pozorně sleduje situaci v zemi, kde po deset let bojovali sovětští vojáci v krvavé válce až do svého odchodu v roce 1989.

Témata:  Afghanistán Islámský stát Vladimír Putin

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 15:27

Netanjahu označil zatykač ICC za absurdní. Zdecimoval Pásmo Gazy, reaguje OSN

Kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua označila rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu (ICC) o vydání zatykače za „absurdní a falešné lži“ a za „antisemitské“. UVedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vladimír Putin

Putin varuje před třetí světovou. Útokem hrozí i dalším zemím

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.