reklama

Při této příležitosti Ukrajině vyjádřili podporu také francouzský prezident Emmanuel Macron a britský panovník Karel III.

"Svět po 24. únoru není stejný jako předtím," připomněl ve zhruba 2,5minutovém videu svá loňská slova Scholz, podle něhož Rusko proti Ukrajině vede neúprosnou útočnou válku, která už stála životy tisíců nevinných Ukrajinců. "Co nás všechny ohromuje, je odhodlání a odvaha Ukrajinek a Ukrajinců; to, jak brání svoji svobodu," poznamenal.

"Německo je při tom podporuje - tak silně a tak dlouho, jak to bude potřeba," zdůraznil německý kancléř. "Čím dříve si ruský prezident (Vladimir Putin) uvědomí, že nedosáhne svého imperialistického cíle, tím větší je šance na brzký konec války. Putin to má v rukou. Může válku ukončit."

Macron v krátkém vzkazu na twitteru ve francouzštině, angličtině a ukrajinštině uvedl: "Ukrajinky, Ukrajinci, Francie stojí po vašem boku. Na solidaritu, vítězství a mír."

Britský král Karel III. v prohlášení, které agentura AFP označuje za nezvykle přímočaré, odsoudil nevyprovokovaný útok ze strany Ruska. "Svět s hrůzou sleduje všechno to zbytečné utrpení. Společně stojíme sjednoceni," uvedl.