reklama

Il-76 se zřítil ve středu ráno v ruské Belgorodské oblasti poblíž ukrajinské hranice. Moskva uvádí, že na palubě zahynulo všech 74 osob, včetně 65 ukrajinských vojáků, kteří byli přepravováni na výměnu zajatců.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil sestřelení letadla za trestný čin Ukrajiny a žádá, aby Ukrajina poskytla vysvětlení k této události. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nyní požaduje mezinárodní vyšetřování této havárie a zdůrazňuje nutnost objasnění události.

Ukrajinská rozvědka neměla předem spolehlivé informace o obsahu letadla, ačkoli Kyjev potvrdil, že měla být ve středu uskutečněna výměna vězňů. "Ukrajina nebyla informována o počtu vozidel, trasách a formách doručení vězňů. Je známo, že vězni jsou převáženi letecky, po železnici a po silnici. To může naznačovat úmyslné jednání Ruska zaměřené na ohrožení životů a bezpečnosti vězňů," píše se v prohlášení.

Zelenskyj vyjádřil požadavek na mezinárodní vyšetřování středeční havárie. Moskva obviňuje Ukrajinu ze sestřelení tohoto letounu.

Zelenskyj zdůraznil, že Ukrajina bude trvat na mezinárodním objasnění události. Ve spojitosti s tragédií, při které zahynuly všechny osoby na palubě, včetně 65 ukrajinských vojáků přepravovaných na výměnu zajatců, Zelenskyj uvedl, že Rusové hrají s životy ukrajinských vězňů a citlivými emocemi jejich rodinných příslušníků.

Nepotvrdil ani nepopřel tvrzení Ruska, že letadlo bylo sestřeleno Ukrajinci. Nařídil také ukrajinskému ministrovi zahraničí Dmytrovi Kulebovi, aby poskytl veškeré dostupné informace zahraničním partnerům.

Hlavní zpráva ukrajinské rozvědky se snaží získat další informace o desítkách ukrajinských válečných zajatců, kteří byli podle ruských prohlášení na palubě.