Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rada OSN pro lidská práva se bude speciálně zabývat situací v Rusku

OSN
OSN
Foto: Pixabay

Rada OSN pro lidská práva se bude zabývat situací v Rusku. Dnes rozhodla, že k tomu zřídí post zvláštního zpravodaje, informuje agentura DPA. Návrh rezoluce schválilo 17 zemí, šest bylo proti, 24 se hlasování zdrželo.

Ve schválené rezoluci se uvádí, že co se týče Ruska, vzbuzuje obavy omezování svobody projevu a shromažďování, zastrašování novinářů, právníků a zástupců opozice, mimosoudní zabíjení kritiků režimu nebo nátlak na nevládní organizace a absence spravedlivého soudního procesu. Rezoluce vyzývá Rusko, aby zajistilo základní lidská práva, například svobodu projevu.

Zvláštní zpravodaj, který ještě nebyl jmenován, má situaci v Rusku vyšetřovat. Radě OSN pro lidská práva má pak během roku o tom podat zprávu a představit doporučení, jak by šlo situaci zlepšit.

Proti rezoluci hlasovaly Bolívie, Čína, Eritrea, Kazachstán, Kuba a Venezuela. Moskva ji odsoudila jako "politické čachrování". Vzkázala, že spíše by se měl vyšetřovat rasismus a policejní násilí v zemích, které text navrhly.

Rusko členem Rady OSN pro lidská práva není. Valné shromáždění OSN ve světle zpráv o vraždění civilistů na Ukrajině letos v dubnu schválilo přerušení členství Ruska v Radě a Moskva následně 47členný orgán opustila. Křeslo Ruska získala 10. května Česká republika.

Témata:  OSN (Organizace spojených národů) Rusko

Aktuálně se děje

14. června 2024 11:48

Rusko tvrdí, že sestřelilo skoro 90 ukrajinských dronů. Ukrajina 14 ruských raket

V noci na pátek sestřelila ruská protivzdušná obrana 87 dronů, z toho 70 nad Rostovskou oblastí, kde sídlí velení vojenské operace na Ukrajině. Ukrajinská armáda uvedla, že v noci na pátek sestřelila sedm ze 14 raket a všech 17 dronů, kterými útočilo Rusko. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy