reklama

Finský prezident Sauli Niinistö dnes oznámil, že tento týden navštíví Turecko, aby se svým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem projednal žádost Helsinek o přijetí do Severoatlantické aliance.

"Na schůzkách, které se uskuteční v Istanbulu, budou projednány dvoustranné vztahy i žádost Finska o členství v NATO," uvádí se v prohlášení Erdoganova úřadu. Niinistö navštíví Ankaru ve čtvrtek a v pátek.

Je velmi pravděpodobné, že turecký parlament ratifikuje členství Finska v NATO ještě před květnovými volbami, řekly dnes Reuters dva vysoce postavené zdroje.

"Na přistoupení Finska se díváme příznivě. Nebylo by špatné říci, že přístupové rozhovory se uskuteční v jiném termínu než ve Švédsku," uvedl jeden z tureckých vysoce postavených představitelů. Jiný úředník obeznámený se situací řekl, že přístup Finska k teroristickým organizacím je v souladu s Ankarou a že Helsinky v tomto ohledu podnikly kroky, které Turecko vnímá příznivě.

"Je velmi pravděpodobné, že nezbytný krok pro členství Finska v NATO bude dokončen před uzavřením (parlamentu) a konáním voleb," uvedl tento zdroj. Parlament se má uzavřít v polovině dubna před parlamentními a prezidentskými volbami, které jsou naplánovány na 14. května.

Erdogan dnes také naznačil, že ratifikaci členství Finska v NATO brzy pošle do parlamentu, a prohlásil, že "dodrží svůj slib". "Pan prezident (Niinistö) přijede v pátek do Turecka a setkáme se. Poté splníme svůj slib," řekl Erdogan.

Švédsko a Finsko o vstup do NATO požádaly loni v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Jejich přijetí musí odsouhlasit všech 30 členských zemí aliance; zbývá ještě ratifikace ze strany Maďarska a Turecka. Spojené státy a další členové aliance doufají, že se obě severské země stanou členy na summitu NATO, který se má konat 11. až 12. července v litevském hlavním městě Vilniusu.

Švédský premiér Ulf Kristersson v úterý rovněž řekl, že je nyní větší šance, že Finsko vstoupí do Severoatlantické aliance dřív než Švédsko, vůči kterému má Ankara větší výhrady. Kritizuje zemi za to, že podle ní poskytuje útočiště kurdským radikálům a odpůrcům islámu nebrání ve veřejných protimuslimských projevech.

Švédsko věří, že mu Turecko po volbách schválí vstup do NATO

Švédsko respektuje turecký proces schvalování své žádosti o členství v Severoatlantické alianci, zároveň ale věří, že po tamních volbách Ankara rychle ratifikuje rozšíření aliance o Švédsko. Dnes to v Berlíně na tiskové konferenci po jednání s německým kancléřem Olafem Scholzem prohlásil švédský premiér Ulf Kristersson. Scholz řekl, že Berlín plně podporuje Finsko se Švédskem na jejich cestě do NATO, neboť je to v zájmu bezpečnosti celé Evropy. Kvůli výhradám Turecka vůči Švédsku má ale ke členství zatím blíže Finsko.

Švédsko s Finskem společně požádaly o vstup do NATO v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Potřebný souhlas ze 30 členských zemí aliance dosud nevyslovily Turecko s Maďarskem. Turecko chce podle médií ještě před květnovými volbami schválit finskou žádost, v případě Švédska je situace složitější. Ankara kritizuje Švédsko za to, že podle ní poskytuje útočiště kurdským radikálům a odpůrcům islámu nebrání ve veřejných protimuslimských projevech.

Kristersson již v úterý řekl, že je nyní větší šance, že Finsko vstoupí do Severoatlantické aliance dřív než Švédsko. Dnes po jednání se Scholzem prohlásil, že Švédsko je na takovou situaci připraveno. "Respektujeme ratifikační procesy ve třetích zemích, které o postupu samy rozhodují," řekl švédský premiér. Uvedl ale, že po parlamentních a prezidentských volbách v Turecku, které se budou konat 14. května, bude schvalovací proces rychle postupovat. "Po volbách očekáváme rychlou ratifikaci," dodal.

Scholz řekl, že finské a švédské členství v NATO bude mít bezpečnostní přínos pro celou Evropu. "Za německou vládu mohu říci, že pracujeme na tom, aby se tak stalo rychle a hladce," řekl kancléř. Kristersson mu za podporu poděkoval a řekl, že začlenění celého regionu kolem Baltského moře do NATO bude znamenat posílení bezpečnosti nejen severských zemí, ale celého obranného bloku.