reklama

TASS ve zprávě uvedl, že moskevští vyšetřovatelé prověřují výroky Navalného, v nichž "hledají výzvy k násilnému svržení ústavního pořádku". Navalnyj se toho podle nich měl dopustit ráno 27. dubna v přímém vysílání programu rozhlasové stanice Echo Moskvy.

"V souvislosti s těmito prohlášeními bylo 30. listopadu zahájeno prověřování možnosti veřejného vyzývání k extremistické činnosti," citoval TASS svůj zdroj. Na která vyjádření se vyšetřovatelé konkrétně rozhodli zaměřit, ale zpráva neuvádí.

Navalnyj je v současné době v Německu, kde se zotavuje z otravy. Podle tamních činitelů byl kritik Kremlu vystaven nervově paralytické látce ze skupiny novičok, kterou vyvíjel někdejší Sovětský svaz. Moskva důrazně odmítá obvinění, že by měla s něčím takovým něco společného. Západ nicméně na Rusko naléhá, aby Navalného otravu objasnilo, ruské úřady však odmítly zahájit vyšetřování.

List Novyje Izvestija v této souvislosti poznamenal, že na tomto pozadí se zpráva o novém prověřování Navalného z možného extremismu "podobá signálu od bezpečnostních orgánů, že po neúspěšném pokusu o otravu chemickou zbraní by se Navalnyj, který pokus o atentát přežil a nyní se v Evropě zotavuje, neměl vracet do vlasti".

Některá nezávislá média se rovněž pozastavila nad tím, že vyšetřovatelé k prověřování výroků Navalného přistoupili s tak značným časovým odstupem.

V reakci na velkou odezvu, kterou zpráva agentury TASS měla v médiích, vydal Vyšetřovací výbor RF o několik hodin později důrazné dementi. Uvedená informace "neodpovídá skutečnosti", prohlásila mluvčí Svetlana Petrenková. Výbor podle ní "vždy operativně informuje veřejnost o všech významných vyšetřovacích prověrkách a o trestních řízeních prováděných tímto úřadem".

Hromadné sdělovací prostředky by měly "šířit pouze ověřené zprávy pocházející z oficiálních zdrojů, a ne se odvolávat na anonymní zdroje, které někdy záměrně používají lživé informace k upoutání pozornosti na jednotlivé osoby", citoval TASS Petrenkovou.

reklama