Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ruská stíhačka se srazila s americkým dronem, spadl do Černého moře

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: INT

Nad Černým mořem se dnes zřítil americký víceúčelový dron MQ-9 Reaper. Podle americké armády se tak stalo poté, co letoun v mezinárodním vzdušném prostoru srazil ruský bojový letoun Su-27. Rusko to popřelo a uvedlo, že dron spadl v důsledku neopatrného manévrování.

Washington zničení amerického bezpilotního letounu připisuje nebezpečnému jednání ruské strany a ministerstvo zahraničí Spojených států si kvůli incidentu předvolalo ruského velvyslance v zemi.

Americká armáda uvedla, že dvě ruské stíhačky prováděly manévr s cílem dron odchytit, přičemž jedna z nich narazila do jeho vrtule. Američané následně svůj poškozený bezpilotní letoun nechali spadnout. Ruské letouny podle americké armády už před kolizí vypouštěly na dron palivo, zřejmě ve snaze poškodit ho nebo mu znemožnit orientaci, a nalétávaly před něj.

Ruské ministerstvo obrany toto obvinění popřelo a uvedlo, že jeho stíhačky se nedostaly s americkým dronem do kontaktu. Podle Moskvy dron přešel do nekontrolovatelného letu se ztrátou výšky a narazil na vodní hladiny. Ministerstvo také sdělilo, že incident se odehrál poblíž Krymu okolo 9:30 moskevského času (7:30 SEČ). Teto ukrajinský poloostrov Rusko v roce 2014 v rozporu s mezinárodním právem anektovalo.

Pentagon uvedl, že ruská stíhačka zřejmě při kolizi také utrpěla škody. Zničený americký dron podle něj Rusové nezískali.

Americká diplomacie uvedla, že je v přímém kontaktu s vysoce postavenými ruskými činiteli, aby jim ohledně dnešního incidentu dala najevo svůj nesouhlas. Incident nad Černým mořem se odehrál v době nebývalého napětí ve vztazích s Moskvou kvůli ruské invazi na Ukrajinu.

Témata:  SU-27 Ruská armáda

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 16:41

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.