Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko je údajně otevřené dialogu o nešíření jaderných zbraní

Vladimir Putin, prezident Ruské federace
Vladimir Putin, prezident Ruské federace
Foto: kremlin.ru

Moskva je podle Vladimira Putina otevřená dialogu o strategické stabilitě a nešíření zbraní hromadného ničení. Ruský prezident to prohlásil na mezinárodním právnickém fóru v Petrohradu a text jeho videovystoupení dnes zveřejnil Kreml. Podle Putinova úřadu se ovšem nyní rozhovory s Washingtonem o této otázce nechystají.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes prohlásil, že mezi Rusko a Západ se spouští nová železná opona.

Moskva i Washington navzdory ruské invazi na Ukrajinu zdůrazňují důležitost udržování komunikace v otázce jaderných zbraní. Obě země jsou zdaleka největšími jadernými velmocemi na světě. Dohromady mají k dispozici odhadem 11.000 jaderných hlavic.

"Rusko je otevřené dialogu o zajištění strategické stability, o zachování režimů nešíření zbraní hromadného ničení a o zlepšení situace v oblasti kontroly zbraní," řekl Putin. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov však později potvrdil, že od začátku ruského vojenského zásahu na Ukrajině, tedy od konce února, se neuskutečnil žádný přímý kontakt mezi Putinem a jeho americkým protějškem Joem Bidenem.

Na otázku, zda se chystají rozhovory mezi oběma zeměmi o strategické stabilitě, Peskov odpověděl: "Bohužel k tomuto zatím nejsou žádné skutečné plány."

Putin řekl, že jakékoli úsilí ohledně rozšíření kontroly zbraní by vyžadovalo "pečlivou společnou práci", a to by mohlo vést i k zamezení opakování "toho, co se dnes děje na Donbase". Putin přitom tvrdí, že Rusko vpadlo na Ukrajinu, aby ochránilo etnicky ruské a ruskojazyčné obyvatelstvo před pronásledováním ze strany Kyjeva. Nyní tato slova podle agentury Reuters zopakoval a obvinil Ukrajinu ze "zločinů proti lidskosti".

Ukrajina a Západ tvrzení Moskvy odmítají a ruskou invazi považují za nevyprovokovaný akt agrese, jejímž cílem je zmocnit se ukrajinského území a svrhnout prezidenta Volodymyra Zelenského.

Ruský prezident v projevu na petrohradském fóru dále uvedl, že v současnosti se "nezvratně" vytváří "spravedlivější" systém multipolárních vztahů mezi státy, který je "založený na důsledném dodržování mezinárodního práva" a zachovává "kulturní a civilizační rozmanitost lidstva".

"Některé státy se nechtějí smířit se ztrátou své dominance na světové scéně a snaží se udržet nespravedlivý unipolární model. Pod rouškou takzvaného řádu založeného na pravidlech a dalších pochybných koncepcí se snaží kontrolovat a řídit globální procesy podle vlastního uvážení," dodal Putin s tím, že prospěch z tohoto stavu má pouze jedna země - Spojené státy.

Podle Putina jsou práva ostatních aktérů ignorována a základní princip "nedělitelnosti bezpečnosti" se vykládá selektivně. Protiruské sankce uvalené Západem v souvislosti s invazí na Ukrajinu označil za "nelegitimní" a "bezprecedentní".

Šéf ruské diplomacie Lavrov dnes řekl, že mezi Ruskem a Západem vzniká nová "železná opona". "Prakticky už se to děje. Jen ať se chovají opatrně," poznamenal Lavrov na adresu západních zemí.

Ruské rozhodnutí poslat tisíce vojáků na Ukrajinu si vynutilo přetvoření zahraniční, obranné a bezpečnostní politiky evropských zemí a posílilo protiruské nálady napříč kontinentem.

Témata:  Vladimír Putin Rusko jaderné zbraně

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 16:41

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.