reklama

"Je zřejmé, že, že k incidentu došlo v kontextu ruské invaze na Ukrajinu," prohlásila tajemnice OSN pro politické záležitosti Rosemary DiCarlová. "Abychom zabránili další eskalaci, vyzýváme všechny zúčastněné, aby se zdrželi akcí, projevů nebo obvinění, které by mohly ještě dál rozdmýchat již tak nebezpečný konflikt," dodala podle Reuters.

Diplomaté z obou zemí se navzdory jejím slovům na mimořádném jednání ostře střetli. Ruský zástupce při OSN obvinil Ukrajince z promyšleného útoku, při kterém obětovali vlastní spoluobčany kvůli údajným západním geopolitickým zájmům. Moskva totiž tvrdí, že na palubě letadla byli ukrajinští váleční zajatci.

Podle ukrajinských diplomatů nebyla Ruskem dostatečně zajištěna bezpečnost zajatců, mimo jiné tím, že protistrana nebyla o jejich přepravě informována. Zástupkyně ukrajinského velvyslance Chrystyna Hajovyšynová dokonce zpochybnila, že si pád letadla vyžádal desítky obětí.

Ruský vojenský letoun Iljušin Il-76 spadl ve středu dopoledne v Belgorodské oblasti hraničící s Ukrajinou. Moskva tvrdí, že stroj byl sestřelen protiletadlovou raketou vypálenou Ukrajinci. Zemřít měli všichni lidé na palubě, včetně 65 ukrajinských zajatců. Kyjev požaduje mezinárodní vyšetřování incidentu.