reklama

Podle zdroje prokremelské agentury TASS uvnitř OSN žádá Rusko o svolání zasedání ohledně dodávek západních zbraní na pondělí 22. ledna. Agentura připomněla, že západní země už dříve navrhly svolání zasedání RB OSN na 10. ledna kvůli severokorejským dodávkám zbraní Rusku.

Moskva chtěla orgán svolat již v závěru prosince a žádala účast stálého českého zástupce při OSN, který měl vysvětlit české dodávky zbraní Ukrajině. Rusové totiž tvrdili, že ukrajinská armáda použila k útoku na Bělgorod salvové raketomety české výroby.

Na ruskou výzvu tehdy ostře reagoval šéf české diplomacie. "Odmítáme se nechat Ruskem kamkoli předvolávat. Česko nebude sloužit lží otrávené propagandě agresora. Až bude chtít Rusko na půdě Rady bezpečnosti řešit stažení svých okupačních vojsk, rádi dorazíme," napsal Lipavský na sociální síti X.

"Václav Havel říkal, že Rusko má problém v tom, že neví, kde má hranice. Bez hranic je evidentně i Putinova drzost," dodal ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Moskva podle TASS ústy mluvčí ministerstva zahraničí Marije Zacharovové i samotného ministra Sergeje Lavrova opakovaně zdůraznilo, že obvinění z nelegální vojenské spolupráce mezi Ruskem a Severní Koreou se nezakládají na pravdě a jde o pouhé spekulace.