Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko tvrdí, že ukrajinská protiofenziva už probíhá

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.
Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.
Foto: mil.in.ua

Rusové tvrdí, že ukrajinská armáda v neděli ráno zahájila dlouho očekávanou protiofenzivu, jejímž cílem má být opětovné dobytí okupovaných území. Podle Moskvy se první pokusy o průlom nevydařily. Ukrajinská ofenziva by značila další fázi konfliktu, který vypukl na konci loňského února.

Podle vyjádření mluvčího ruského ministerstva obrany Igora Konašenkova, které cituje ruská státní agentura TASS, se ofenziva týká pěti úseků fronty v Doněcké oblasti. Věrohodnost tvrzení není možné nezávisle ověřit. Ukrajinská strana to zatím nijak nekomentovala.

"Cílem protivníka bylo prorazit naši obranu v nejzranitelnějším úseku fronty. Nepřítel nedosáhl svých cílů a nezaznamenal úspěch," sdělil mluvčí s tím, že ukrajinská armáda použila šest mechanizovaných a dva tankové prapory, přičemž podle Rusů přišla o 250 vojáků, šestnáct tanků a přes 20 dalších vozidel.

Moskva zdůraznila, že náčelník generálního štábu ruské armády Valerij Gerasimov byl přítomen na jednom z velitelských stanovišť v napadené oblasti.

Britské ministerstvo obrany v pondělí na twitteru uvedlo, že Ukrajina čelila během května více než třem stovkám útoků dronů íránské výroby. Rusko se podle Londýna pravděpodobně snaží donutit Ukrajinu, aby využila k protivzdušné obraně co možná nejvíc pokročilých raket.

"Ukrajina neutralizovala minimálně 90 % dronů za pomoci starších a levnějších protivzdušných zbraní a elektronického rušení. Rusko se také pravděpodobně pokouší lokalizovat a zasáhnout ukrajinské jednotky daleko za frontovou linií, ale je nadále velmi neefektivní kvůli špatnému zaměřování cílů," napsalo ministerstvo.

Témata:  válka na Ukrajině Ruská armáda Armáda Ukrajina

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 16:41

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.