reklama

Vakcíny se nepodávají injekčně a mohou k absolvování očkování přesvědčit i ty lidi, kteří mají z injekční jehly strach. Mohou také přispět k rozšíření očkování v chudých zemích, protože je snazší je aplikovat.

V Číně není očkování povinné, Peking ale chce podat posilovací dávky více lidem, než uvolní přísná pandemická opatření, která brzdí hospodářství. Čína je jedinou významnou ekonomikou světa, která stále dodržuje politiku nulové tolerance vůči covidu a nařizuje rozsáhlé uzávěry už při výskytu prvních případů nákazy.

Na videonahrávce zveřejněné na internetu čínskými státními médii je vidět, jak si lidé ve zdravotnickém centru berou do ruky průhledný kelímek, z nějž pomocí krátké hubice očkovací látku vdechují. V doprovodném textu je uvedeno, že po pomalé inhalaci je potřeba zadržet na pět vteřin dech. Celá procedura nezabere více než 20 vteřin.

"Bylo to, jako bych pil mléčný čaj. Když jsem tu látku vdechl, chutnala nasládle," říká na videu jeden z obyvatelů Šanghaje.

Čínský regulační úřad schválil inhalační vakcínu jako posilovací dávku proti covidu v září. Vyvinula ji čínská biofarmaceutická společnost Cansino Biologics jako aerosolovou verzi své injekční vakcíny na bázi adenovirů.

Ve světě se podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nyní testuje také asi desítka vakcín ve formě nosních sprejů.