reklama

"Je velmi důležité, že se velmi jasně vyloučilo použití jaderných zbraní ve válce a že to každý odsuzuje," uvedl německý kancléř, který přicestoval do Indonésie na summit zemí G20. Jedním z cílů německé diplomacie je zapracovat do konečného prohlášení odsouzení ruského napadení Ukrajiny.

Biden a Si se shodli na tom, že "jaderná válka by nikdy neměla být vedena" a že v ní nelze zvítězit. Zdůraznili také svůj "odpor vůči nasazení nebo hrozbě nasazením jaderných zbraní na Ukrajině". Poukázali tak na ruské hrozby v době, kdy se zadrhla ruská invaze na Ukrajinu, započatá před téměř devíti měsíci.

Kancelář tchajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen v reakci na jednání Bidena s čínským prezidentem uvedla, že Tchaj-wan nehodlá slevit na své suverenitě a jeho lid bude důrazně chránit demokratické zřízení země. Podle ní je mír v Tchajwanském průlivu odpovědností obou stran. Biden dnes po jednání se Sim uvedl, že neočekává v blízké době útok Pekingu na ostrov, který Čína považuje za vzbouřeneckou provincii. Si americkému prezidentovi řekl, že otázka Tchaj-wanu je jednou z "červených linií" ve vzájemných vztazích.

Řada politiků a ekologů také uvítala rozhodnutí obou hlav států obnovit klimatická jednání mezi Čínou a USA, které jsou prvním a druhým největším světovým původcem emisí skleníkových plynů. Jednání Peking pozastavil na protest proti srpnové návštěvě předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu. "Dva největší znečišťovatelé musí spolupracovat a být ambiciózní," uvedla například španělská ministryně životního prostředí Teresa Riberová.