Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stoltenberg promluvil o perspektivě ukrajinského členství v NATO

Jens Stoltenberg
Jens Stoltenberg
Foto: NATO

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v úterý v norském Oslu zdůraznil, že o případném ukrajinském členství v alianci rozhodne Kyjev společně s členskými státy, nikoliv Rusko. Stoltenberg očekává, že spojenci Ukrajiny oznámí v následujících dnech a týdnech další pomoc napadené zemi.

Stoltenberg dnes řekl, že Putinova agresivní válka znamená konec světa, jak ho známe. Zmínil, že spojenci z NATO poskytli Ukrajině zásadní a rozhodující vojenskou pomoc, přičemž očekává další oznámení před a během červencového summitu v litevském Vilniusu. Připomněl také, že se pracuje na víceletém asistenčním programu pro ukrajinskou armádu.

"Nesmíme dovolit prezidentu Putinovi, aby nadále omezoval evropskou bezpečnost, proto potřebujeme rámec, který zajistí dlouhodobou bezpečnost Ukrajiny," poznamenal generální tajemník NATO.

"Nedovolím si předvídat výsledek diskuzí, ale je zřejmé, že členové NATO souhlasí s tím, že dveře jsou otevřené. Každý souhlasí s tím, aby se Ukrajina stala členem. A bude to Ukrajina spolu s členskými státy NATO, kdo rozhodne, nikoliv Rusko," zdůraznil Stoltenberg.

Témata:  Jens Stoltenberg Ukrajina NATO (Severoatlantická aliance)

Související

Aktuálně se děje

9. května 2025 12:38

Trump má radost, že papežem je Američan. Už počítá se setkáním

Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

K Zemi se řítí půltunový sovětský kolos. Může dopadnout do Česka

K Zemi se řítí půltunový sovětský kolos. Může dopadnout do Česka

Kosmos 482, neúspěšná sovětská sonda, která měla v roce 1972 zamířit k Venuši, by mohla v sobotu 10. května po více než půlstoletí stráveném na oběžné dráze Země nekontrolovaně vstoupit do atmosféry a dopadnout zpět na povrch planety. Podle výpočtů evropského centra pro sledování objektů na oběžné dráze (EU SST) existuje malé riziko, že zbytky sondy dopadnou na pevninu – včetně střední Evropy a Česka. Pravděpodobnější však je, že skončí v některém z oceánů.