Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stoltenberg promluvil o perspektivě ukrajinského členství v NATO

Jens Stoltenberg
Jens Stoltenberg
Foto: NATO

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v úterý v norském Oslu zdůraznil, že o případném ukrajinském členství v alianci rozhodne Kyjev společně s členskými státy, nikoliv Rusko. Stoltenberg očekává, že spojenci Ukrajiny oznámí v následujících dnech a týdnech další pomoc napadené zemi.

Stoltenberg dnes řekl, že Putinova agresivní válka znamená konec světa, jak ho známe. Zmínil, že spojenci z NATO poskytli Ukrajině zásadní a rozhodující vojenskou pomoc, přičemž očekává další oznámení před a během červencového summitu v litevském Vilniusu. Připomněl také, že se pracuje na víceletém asistenčním programu pro ukrajinskou armádu.

"Nesmíme dovolit prezidentu Putinovi, aby nadále omezoval evropskou bezpečnost, proto potřebujeme rámec, který zajistí dlouhodobou bezpečnost Ukrajiny," poznamenal generální tajemník NATO.

"Nedovolím si předvídat výsledek diskuzí, ale je zřejmé, že členové NATO souhlasí s tím, že dveře jsou otevřené. Každý souhlasí s tím, aby se Ukrajina stala členem. A bude to Ukrajina spolu s členskými státy NATO, kdo rozhodne, nikoliv Rusko," zdůraznil Stoltenberg.

Témata:  Jens Stoltenberg Ukrajina NATO (Severoatlantická aliance)

Aktuálně se děje

14. července 2024 17:59

Hamás vzdal snahu o příměří v Gaze. Jednání s Izraelem končí

Konec války v Pásmu Gazy se opět oddálil. Palestinské militantní hnutí Hamás v neděli oznámilo, že se stahuje z vyjednávání o příměří, informoval web France24. Hamás konstatoval, že je připraven obnovit jednaní ve chvíli, kdy Izrael prokáže, že skutečně stojí o uzavření dohody. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy