Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trump odložil summit G7 na podzim, hodlá přizvat i další státy

Donald Trump
Donald Trump
Foto: Instagram

Americký prezident Donald Trump oznámil, že se rozhodl přeložit summit skupiny G7 z konce června na podzim. Kromě členských zemí chce pozvat také Austrálii, Rusko, Jižní Koreu a Indii. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Do skupiny hospodářsky nejvyspělejších států světa G7 patří kromě USA rovněž Itálie, Japonsko, Kanada, Francie, Británie a Německo. Trump, který skupině G7 letos předsedá, tento týden prohlásil, že by nebyl lepší příklad znovuotevření světa po pandemii covidu-19 než uspořádání summitu vůdců zemí skupiny G7 v USA ke konci června. V sobotu ale agentura Reuters napsala, že kvůli přetrvávající hrozbě nákazy koronavirem Trumpovu pozvánku na červen odmítla německá kancléřka Angela Merkelová.

V noci na dnešek SELČ Trump oznámil odložení vrcholné schůzky, když mluvil s novináři na palubě Air Force One cestou do Washingtonu z mysu Canaveral, kde sledoval první start americké lodi s lidskou posádkou z území Spojených států do kosmu po devíti letech.

Šéf Bílého domu přitom podotkl, že současný formát skupiny G7 je "velmi zastaralý" a neodráží patřičně dění ve světě. Skupina by podle něj mohla být rozšířena například o Rusko, Austrálii, Jižní Koreu a Indii.

Rusko bylo součástí původní skupiny G8, v roce 2014 po okupaci a anexi ukrajinského Krymu ji ale muselo opustit.

Témata:  Donald Trump G7 USA prezident USA

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 16:41

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.