Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Turci zaútočí na Sýrii. Invazi potvrdily USA a stahují své vojáky

Turecká armáda (Turkish Army)
Turecká armáda (Turkish Army)
Foto: tsk.tr

Bílý dům podle agentury AP v neděli potvrdil, že Turecko brzy podnikne vojenskou operaci na severu Sýrie. Tisková mluvčí Stephanie Grishamová uvedla, že americké jednotky ofenzivu nepodpoří a ani se jí nezúčastní a nebudou se již vyskytovat v bezprostřední blízkosti oblasti. Krátce po tomto oznámení se začaly americké jednotky ze severu Sýrie stahovat.

Turecký představitel, jehož citovala agentura Reuters, počítá s tím, že turecká vojenská operace začne až po stažení všech Američanů, což podle tohoto zdroje může trvat i týden. Ankara se prý chce vyhnout jakémukoli incidentu. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan k zahájení operace řekl, že "to může být kdykoli a bez varování".

Podle kurdské agentury ANHA a exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) američtí vojáci vyklízejí pozice poblíž měst Rás al-Ajn a Tall Abjad, která leží u turecké hranice. USA mají v Sýrii asi 1000 vojáků. SOHR uvedla, že kurdské oddíly v oblasti, z níž se Američané stahují, vyhloubili tunely.

Arabsko-kurdská koalice Syrské demokratické síly (SDF), která se s pomocí USA podílela na porážce teroristického Islámského státu (IS) v Sýrii, počínání USA hodnotí jako nesplnění závazků vůči spojencům. Mluvčí SDF řekl, že jde o "vražení dýky do zad" a že rozhodnutí USA je překvapením. "USA ujišťovaly, že nedovolí Turecku žádnou vojenskou operaci v oblasti," sdělil mluvčí. USA Kurdy o svém plánu informovaly až dnes ráno. SDF oznámila, že se bude bránit jakémukoli nevyprovokovanému útoku ze strany Turecka" a že "nebude váhat (obranu svého území) rozšířit ve všeobecnou válku" na severovýchodě Sýrie.

Podle koalice bude mít toto rozhodnutí značně negativní dopad na boj proti IS. V severní Sýrii buňky této organizace stále jsou a navíc tam Kurdové střeží tisíce zajatců zadržených v boji proti radikálům.

"Americká armáda nesplnila své závazky a stáhla své jednotky z hraničních oblastí s Tureckem, které nyní připravuje invazi do severní a východní Sýrie," stojí v prohlášení SDF.

Trump sdělil, že Američané byli v Sýrii zataženi do vlekoucích se bojů. Až za jeho působení v Bílém domě se prý podařilo na 100 procent porazit IS a zajmout tisíce jeho bojovníků, z nichž většina pochází z Evropy. "Evropa je ale nechce zpět, říká, abychom si je nechali. A já řekl NE, udělali jsme pro vás hodně a teď chcete, abychom je (zajatce) drželi v amerických věznicích s ohromnými náklady. Jsou to vaše procesy. A opět řekli (Evropané) ne... Kurdové bojovali s námi, ale dostali na to a na své vybavení velké sumy peněz. S Tureckem bojují po desetiletí. Snažil jsem se tento boj zadržet skoro tři roky, ale tentokrát je čas, abychom se stáhli z těch směšných, nekonečných válek, z nichž mnohé jsou kmenové, a přivezli své vojáky domů," napsal prezident. Je teď podle něj na Turecku, Evropě, Sýrii, Íránu, Iráku, Rusku a na Kurdech, aby situaci posoudili a rozhodli, co chtějí se zajatci z IS dělat.

....including capturing thousands of ISIS fighters, mostly from Europe. But Europe did not want them back, they said you keep them USA! I said “NO, we did you a great favor and now you want us to hold them in U.S. prisons at tremendous cost. They are yours for trials.” They.....

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) October 7, 2019

Situaci se znepokojením sleduje OSN, jež se obává nové humanitární krize. "Nevíme, co bude, připravujeme se na nejhorší," řekl koordinátor humanitární pomoci OSN v Sýrii Panos Mumtzis. USA prý předem o svém plánu opustit své kurské spojece neinformovaly.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl, že Moskva doufá, že Ankara bude brát ohled na "politickou i územní celistvost Sýrie".

Turecko řadí syrské Kurdy k teroristům a ke spojencům své zakázané Strany kurdských pracujících (PKK). Opoziční demokraté v USA, ale také vládní republikáni varovali, že dovolit Turecku invazi do severní Sýrie bude negativním signálem pro americké spojence ve světě.

Turecko chce u hranice vytvořit bezpečnou zónu a Erdogan opakuje, že oblast by měla být zbavena hrozeb ze strany ozbrojených milicí syrských Kurdů (YPG). Mají tak být vytvořeny podmínky nutné pro návrat syrských uprchlíků. Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu dnes zopakoval, že je Ankara odhodlána "vyčistit syrské pohraničí od teroristů a zajistit bezpečnost Turecka". Erdoganův mluvčí dnes zároveň ujistil, že Turecko nedopustí návrat IS.

Prohlášení Bílého domu, nezvykle zveřejněné v neděli pozdě večer, se o Kurdech nezmiňuje. Podle Bílého domu bylo vydáno po telefonátu mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a Erdoganem. Turecko podle nedělního prohlášení Bílého domu rovněž převezme odpovědnost za zahraniční bojovníky IS, které zadržely kurdské jednotky.

Témata:  Syrská krize Turecká armáda Bílý dům USA Sýrie Turecko Recep Tayyip Erdogan

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 22:05

Fiala potvrdil, že slovenská sbírka pomůže k nákupu munice pro Ukrajinu

Česko našlo cestu k využití finančních prostředků získaných v rámci slovenské občanské sbírky pro českou iniciativu na nákup dělostřelecké munice pro ukrajinskou armádu. Po skončení mimořádného unijního summitu to uvedl český premiér Petr Fiala (ODS). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy