Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Turecko přerušilo rozhovory s Řeckem, napětí vzrostlo kvůli vzdušnému prostoru

Recep Tayyip Erdoğan
Recep Tayyip Erdoğan
Foto: bbm.gov.tr

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes oznámil, že nechal pozastavit jednání na vysoké úrovni se sousedním Řeckem. Napětí mezi regionálními rivaly vzrostlo v posledních týdnech kvůli sporům o vzdušný prostor v Egejském moři. Erdogan nepřímo kritizoval řeckého premiéra Kyriakose Mitsotakise, že nevede jednání s Ankarou poctivě, napsala agentura AFP.

"Nebudeme mít s nimi (Řeky) další bilaterální jednání," oznámil dnes Erdogan. Dodal, že ministerstvu zahraničí dal příkaz vypovědět dohodu z roku 2010, na jejímž základě vysocí turečtí a řečtí představitelé diskutovali.

Erdogan a Mitsotakis se sešli v Istanbulu v polovině března, kde se kvůli konfliktu na Ukrajině dohodli na zlepšení vzájemných vztahů. V posledních týdnech si však Atény stěžují na velký počet narušení svého vzdušného prostoru v Egejském moři ze strany tureckých bojových letounů. Ankara naopak Řecko kritizuje za rostoucí počet vojáků na ostrovech u tureckých břehů, což podle Turecka odporuje mezinárodním smlouvám.

Erdogan také negativně zmínil vystoupení řeckého premiéra v americkém Kongresu v polovině května, kde Mitsotakis nepřímo kritizoval Turecko. "Jel (Mitsotakis) do Spojených států a měl tam v Kongresu o nás nějaké řeči. Máme toho nyní dost," řekl Erdogan.

Mitsotakis podle řeckých médií ve Washingtonu mimo jiné jednal o modernizaci tureckých stíhaček F-16. Atény jsou proti modernizaci, kterou by Ankaře měly zajistit USA, protože ji považují za ohrožení své národní bezpečnosti. Turecko o modernizované stroje usiluje poté, co ho Washington vyloučil z programu stíhaček poslední generace F-35, protože Ankara koupila a začala používat ruský protivzdušný systém S-400.

Za Atény se dnes postavil i Berlín. "Narušovat řecký vzdušný prostor a létat nad řeckými ostrovy není v pořádku," uvedl mluvčí německé vlády. Podle něj by se členové NATO měli zdržet vzájemných provokací a vzhledem k stávající situaci usilovat o jednotu.

V loňském roce Ankara a Atény obnovily po pětileté pauze vzájemné rozhovory. Obě země dělí řada sporů, například o vymezení námořních ekonomických zón, ostrovy v Egejském moři či budoucnosti Kypru. V roce 2020 spory vyvrcholily v souvislosti s tureckým geologickým průzkumem ve východním Středomoří.

Témata:  Turecko Řecko Recep Tayyip Erdogan

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.