reklama

"Bez svobodné Ukrajiny není svobodné Evropy," uvedl předseda vlády. Osud Ukrajiny je podle něj úzce spjatý s "mezinárodním řádem", a Evropská unie proto musí stát po jejím boku v boji proti ruské okupaci. "Zničí-li Rusko Ukrajinu, jsme to my, střední a východní Evropa, kdo je hned za ní a čeká, že bude dalším terčem útoku," napsal Fiala.

Jeho komentář vyšel těsně před návštěvou české vlády v Kyjevě, jejímž hlavním bodem je společné jednání s ukrajinskými ministry. Tématem je mimo jiné poválečná obnova Ukrajiny, na níž se připravuje nejen EU, zatímco Rusové v posledních týdnech na východě země ztrácí území obsazená po spuštění invaze v únoru.

"Zprávy z fronty nám dávají naději, že se konflikt vyvíjí tak, jak jsme všichni doufali," uvedl Fiala. "Ovšem až (Ukrajinci) konečně vytlačí ruské okupanty ze své země... krize bude bohužel stále daleko od konce," dodává.

Zajistit stabilitu, spravedlnost a obnovu Ukrajiny podle premiéra nebude o nic menší výzvou než vítězství na bojišti. "Hlavním úkolem mezinárodního společenství pak bude najít řešení, které zajistí skutečný mír, a nedopustit zamrzlý nebo doutnající konflikt na hranicích Evropy, který by představoval permanentní hrozbu," napsal Fiala. Podpora Ukrajiny podle něj musí pokračovat měsíce a roky, i za situace, že se boje uklidní a pozornost "západního světa" se obrátí k jiným problémům.

Apel českého premiéra je dalším příspěvkem do polemik o tom, že podpora Ukrajiny ze strany Západu by mohla pod tíhou domácích ekonomických problémů slábnout. Ke spekulacím přispívá i politický vývoj ve Spojených státech, kde se po listopadových volbách pravděpodobně vrátí k moci v Kongresu Republikánská strana se zdrženlivějším postojem k další pomoci. Špičky EU mezitím trvají na tom, že budou Ukrajinu finančně i jinak podporovat "tak dlouho, jak to bude třeba".

Fiala ocenil postup Ukrajiny při plnění podmínek cesty země do EU

Ukrajina dělá jasné kroky v naplňování podmínek cesty do Evropské unie a české předsednictví EU bude usilovat, aby výsledky byly zaznamenány ještě letos. Český premiér Petr Fiala to uvedl po dnešním společném zasedání české a ukrajinské vlády v Kyjevě. Jeho ukrajinský protějšek Denys Šmyhal na tiskové konferenci oznámil, že do konce roku ukrajinský parlament chystá přijetí stovky zákonů potřebných pro další postup v integračním procesu.

"Byl jsem pozitivně překvapen, jak ukrajinští přátelé pracují na doporučeních Evropské komise a na splnění podmínek, které jsou nezbytné," poznamenal Fiala s tím, že Ukrajina dělá jasné kroky ať už jde o právní oblast, boj proti korupci a další. "To vše by se mělo promítnout i v reakci EU, proto české předsednictví bude usilovat o to, aby v závěrech rady pro rozšíření byl oceněn pokrok a výsledky, kterých Ukrajina dosáhla, a to ještě letos," konstatoval.

Šmyhal uvedl, že se zástupci české vlády probral sedm doporučení daných Evropskou komisí. Splnění těchto podmínek podle něj otevře prostor pro další jednání.

Evropská komise v červnu doporučila kandidaturu Ukrajiny na členství v Evropské unii. Předsedkyně unijní exekutivy Ursula von der Leyenová tehdy uvedla, že země bude muset provést řadu nutných reforem, s nimiž je přijímací proces spojen. Kyjev by se měl zaměřit například na nedostatky v otázkách právního státu či v boji s korupcí. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tehdy označil krok komise za historické rozhodnutí.