Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajina má právo se bránit i útoky na cíle mimo své území, řekl Stoltenberg

Jens Stoltenberg
Jens Stoltenberg
Foto: NATO

Ukrajinci mají v rámci sebeobrany právo útočit na legitimní ruské armádní cíle mimo území Ukrajiny, řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v rozhovoru pro stanici Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE-RL).

Stoltenberg se o právu Kyjeva útočit na cíle v Rusku zmínil v části rozhovoru, která se týkala stíhaček F-16 pro Ukrajinu. Podle RFE/RL řekl, že záleží na každém členském státu aliance, zda letadla dodá, přičemž zdůraznil, že každý stát má jinou bezpečnostní politiku.

Napadené zemi přislíbili americké stíhačky Nizozemci, Dánové, Norové a Belgičané. Ukrajinci si od F-16 slibují, že díky nim získají nad ruským letectvem vzdušnou převahu. Stále však není jasné, kdy budou stroje předány. Podle nedávného vyjádření mluvčího ukrajinského letectva Jurije Ihnata se dodávky teprve chystají.

Stoltenberg v aktuálním rozhovoru prohlásil, že všichni si přejí urychlení dodávek. Zároveň upozornil, že čím lepší výcvik podstoupí ukrajinští piloti v zahraničí, tím efektivnější pak bude nasazení stíhaček v boji.

"Proto si myslím, že musíme poslouchat armádní odborníky, kdy přesně budeme schopni nebo kdy budou spojenci připraveni začít posílat a dodávat F-16," dodal generální tajemník NATO.

Témata:  Jens Stoltenberg válka na Ukrajině Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

20. dubna 2024 22:02

Rallye Šumava otřásla tragédie. Žena nepřežila vážnou nehodu

Tragická nehoda předčasně ukončila letošní Rallye Šumava Klatovy. Jedna z posádek v sobotu havarovala při průjezdu rychlostní zkouškou. Vážně zraněná spolujezdkyně byla vrtulníkem přepravena do nemocnice, kde ale svým zraněním podlehla.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy