Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajina může za devět měsíců z přístavů vyvézt až 60 milionů tun obilovin

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Ukrajina může během osmi až devíti měsíců vyvézt 60 milionů tun obilovin, pokud nebudou námořní přístavy zablokované a budou bez problémů fungovat. Řekl to dnes ekonomický poradce ukrajinského prezidenta Oleh Ustěnko. Sobotní ruský raketový útok na přístav Oděsa ale podle něj ukázal, že vše zřejmě nebude probíhat hladce navzdory čerstvé dohodě o vývozu obilí mezi Kyjevem a Moskvou.

Podle Ustěnka aktuálně Ukrajina může vyvézt 20 milionů tun obilovin z loňské sklizně, které jsou uskladněny v silech. Utržit by za ně mohla deset miliard dolarů (asi 240 miliard korun). Dalších čtyřicet milionů tun obilovin pak bude k dispozici po právě probíhající sklizni.

Poradce zdůraznil, že vyvézt celý objem během třičtvrtě roku se podaří jen pod podmínkou, že bude možné plně využít velké černomořské přístavy. V opačném případě by mohlo trvat až dva roky, než se podaří ukrajinské obilí dostat ven ze země.

Ruská invaze na Ukrajinu a váznoucí export ukrajinských obilovin způsobily rostoucí celosvětové ceny pšenice a její nedostatek na trzích, což vyvolalo globální potravinovou krizi. Její dopady by měla zmírnit dohoda o vývozu zprostředkovaná OSN a Tureckem, kterou v pátek podepsali zástupci Ruska a Ukrajiny v Istanbulu. Má zajistit bezpečný koridor pro nákladní lodě s obilím, které budou vyplouvat z přístavů Oděsa, Čornomorsk a Južne. Zatím ovšem není jisté, zda ji bude ruská strana dodržovat, a to zejména s ohledem na sobotní raketový úder na oděský přístav.

Témata:  obiloviny Ukrajina zemědělství

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.