Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajina vystaví v roce 2025 stopku ruskému plynu

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Od roku 2025 již nepoteče žádný ruský plyn směrem na Západ přes území Ukrajiny. Uvedl to ředitel Naftogazu Oleksij Černyšov v rozhovoru pro Rádio Svobodná Evropa.

Smlouva o tranzitu s ruskou společností Gazprom má vypršet na konci roku 2024, nicméně Ukrajina má záměr ji opustit dříve. Důvodem je podle Černyšova, že Gazprom neplní své závazky ohledně platby za tranzit, jak bylo dříve dohodnuto.

Aktuálně je Ukrajina pouze tranzitní zemí pro ruský plyn, protože několik evropských zemí stále závisí na dovozu ruského plynu. Černyšov zdůraznil, že Ukrajina chce být spolehlivým partnerem pro své evropské sousedy a země, které stále potřebují ruský plyn.

Ukrajina investuje do zvýšení vlastní těžby plynu, což jí umožní poprvé pokrýt své potřeby vlastními zásobami, zejména v nadcházející zimní sezóně.

Přes Ukrajinu stále probíhá tranzit ruského zemního plynu, a to i přes ruskou vojenskou invazi do této sousední země. Hlavními příjemci zůstávají země, které nemají přístup k moři a nemohou tak využívat zkapalněný zemní plyn (LNG).

Evropská unie (EU) přitom výrazně snížila svou závislost na fosilních palivech z Ruska. Uvádí se to ve zprávě o stavu energetické unie, kterou zveřejnila v úterý Evropská komise (EK).

Unie podle dokumentu snížila svou poptávku po plynu o 18 % ve srovnání s posledními pěti lety, přičemž její zásobníky plynu jsou před nadcházející zimní sezónou naplněny na více než 98 %.

Témata:  Ukrajina plyn Rusko

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí příští týden: Teploty budou skákat o desítky stupňů

Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.