Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA se snaží dosáhnout propuštění zadrženého Gershkoviche z Ruska

Joe Biden
Joe Biden
Foto: The White House

Americký prezident Joe Biden se svou administrativou pracuje na propuštění novináře Evana Gershkoviche z listu Wall Street Journal, kterého drží v Rusku pro podezření ze špionáže. Řekl to na tradiční večeři pro korespondenty z Bílého domu.

Biden podle deníku Guardian vyzdvihl Gershkovichovu "absolutní odvahu" a zopakoval výzvu Moskvě, aby ho okamžitě propustila. Dodal, že americké pokusy dostat jej domů budou pokračovat.

V místnosti v tu chvíli byli i rodiče zadržovaného novináře, kteří se dočkali potlesku od přítomných hostů. Mnozí z nich měli připínací odznáčky s heslem "Free Evan".

Gershkovich byl zadržen 29. března ve městě Jekatěrinburg na Urale. Aktuálně je ve dvouměsíční vazbě před blížícím se soudem, u kterého mu za údajnou špionáž hrozí až 20 let. Novinář je prvním zástupcem profese, jehož Rusko z těchto důvodů zatklo od konce studené války.

Ruské ministerstvo zahraničí ve čtvrtek uvedlo, že neumožní konzulární návštěvu Gershkoviche v odvetě za americké neudělení víz několika ruským novinářům. Diplomaté chtěli zadrženého novináře navštívit 11. května.

Témata:  Joe Biden Rusko

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 16:41

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.