Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Africe znovu přibývá případů covidu, zejména kvůli situaci v Jihoafrické republice

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Afrika zaznamenává růst nákaz koronavirem, zejména kvůli situaci v Jihoafrické republice, kde se počet infekcí zdvojnásobil. Oznámila to dnes Světová zdravotnická organizace (WHO), která vyzvala Afričany, aby pokračovali v očkování. Zástupce WHO Benido Impouma na tiskové konferenci řekl, že v Africe kvůli zdravotnickému systému narušenému epidemií rychle přibývá nemocí, jimž se za jiných okolností dá předejít.

V případě spalniček byl v období od ledna do března nárůst ve srovnání se stejným loňským obdobím 400procentní a zaznamenáno bylo přes 17.000 případů.

Impouma, jehož citovala agentura AP, řekl, že epidemie ovlivnila rutinní zdravotnické služby a v mnoha zemích značně narušila imunizaci.

Dětská obrna se loni objevila ve 24 zemích, což je oproti roku 2020 čtyřnásobek. Třináct zemí loni ohlásilo výskyt žluté zimnice, předchozí rok ji zaznamenali v devíti státech a roku 2019 ve třech.

Kontinent s 1,3 miliardy obyvatel má od začátku epidemie potvrzeno 11,4 milionu nákaz covidem-19 a 252.000 úmrtí. Od ledna případů ubývalo, dnes ale WHO ohlásila nový růst, zejména v JAR.

Tamní zdravotnické úřady zjišťují, zda se jedná o pátou vlnu infekce. Impouma řekl, že zatím není jasné, zda nové případy souvisí s novou variantou viru nebo dalšími subvariantami. Výkonná ředitelka Ústavu pro reprodukční zdravotnictví a HIV v Johannesburgu Helen Reesová řekla, že nejvíc nových případů jsou subvarianty omikronu BA.4 a BA.5. Zatím se nezačal projevovat významnější nárůst úmrtí ani hospitalizací na jednotkách intenzivní péče.

Témata:  Afrika koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 17:37

Dubnové počasí utvrdilo meteorology v tom, čeho se obávali. Situace se stále zhoršuje

Podle nejnovější zprávy služby Copernicus Climate Change Service (C3S), kterou provozuje Evropské centrum pro střednědobé předpovědi počasí (ECMWF), byl duben 2025 druhým nejteplejším dubnem v historii měření. Průměrná globální teplota dosáhla 14,96 °C, což je o 0,60 °C více než průměr za období 1991–2020. Tato hodnota znamená zároveň, že globální teplota zůstává 1,51 °C nad úrovní předindustriální éry (1850–1900).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.