Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V NATO je dusno: Stoltenberg a turecký ministr se střetli kvůli útoku na Sýrii

Jens Stoltenberg, autor: Kjetil Ree
Jens Stoltenberg, autor: Kjetil Ree
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg vyzval Ankaru ke zdrženlivosti při ofenzivě proti syrským Kurdům. Stoltenberg dnes v Istanbulu jednal s šéfem turecké diplomacie Mevlütem Çavuşogluem, jenž prohlásil, že Turecko očekává od aliance solidaritu.

Turecko, které je členem NATO, ofenzivu zahájilo ve středu s cílem zřídit podél své jižní hranice v Sýrii zónu, do níž se budou moci vrátit syrští uprchlíci. Turecká armáda útočí na pozice syrských kurdských milicí YPG, které v této oblasti působí a které Turecko označuje za teroristy. Postup Ankary vyvolává v zahraničí kritiku.

"I když má Turecko legitimní bezpečnostní obavy, shodujeme se, že má jednat zdrženlivě," řekl Jens Stoltenberg na tiskové konferenci. Dodal, že svět musí najít řešení pro situaci zajatců z teroristické organizace Islámský stát (IS), které nyní střeží Kurdové. Podle šéfa aliance je na Turecku, aby zajistilo, že jeho postup neohrozí pokrok v boji proti IS.

Turecký ministr rázně prohlásil, že NATO by mělo projevit solidaritu vzhledem k bezpečnostnímu ohrožení Turecka. "Nestačí říci, že chápete legitimní obavy Turecka. My chceme, abyste solidaritu jasně ukázali," uvedl Çavuşoglu.

Ankara ofenzivu na severu Sýrie zdůvodňuje bezpečnostní hrozbou, kterou pro Turecko podle ní znamená přítomnost YPG u hranice.

Stoltenberg se podobně jako dnes v Istanbulu vyslovil už tento týden v Řecku, když řekl, že spoléhá na to, že Turecko prokáže zdrženlivost a zajistí, aby útoky jeho armády byl cílené a přiměřené. O legitimních bezpečnostních obavách Ankary mluvil předtím v Itálii.

LIVE: Watch #NATO Secretary General @jensstoltenberg’s press conference with ?? Foreign Minister @MevlutCavusoglu. https://t.co/w7nScyWsiw

— Oana Lungescu (@NATOpress) October 11, 2019

Turecký ministr obrany Hulusi Akar uvedl, že turečtí vojáci zabili od středy 342 protivníků, což ale kurdské zdroje nepotvrzují a hovoří o mnohem menším počtu obětí. Podle zdrojů agentury AP zahynulo v Sýrii zatím sedm civilistů a ve čtvrtek při raketovém útoku ze Sýrie v tureckém pohraničí šest lidí včetně devítiměsíčního dítěte a tří dívek ve věku do 15 let. Kurdové hovoří o obětech na své straně v řádu desítek.

Turecké ministerstvo obrany dnes ohlásilo prvního mrtvého tureckého vojáka. Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) tvrdí, že turečtí vojáci obsadili devět vesnic v oblasti Tall Abjadu a Rás al-Ajnu. Kurdské oddíly podle ní přišly o 32 bojovníků a syrští spojenci Turecka ze Svobodné syrské armády (FSA) o 34 lidí. SOHR situaci v Sýrii sleduje z Británie a tvrdí, že má v terénu své informátory.

Témata:  Jens Stoltenberg NATO (Severoatlantická aliance) Turecko Kurdové Sýrie

Související

Aktuálně se děje

15. května 2026 14:02

Expremiér Topolánek má sedmdesátiny. Chce pomoci lidem se stejnou diagnózou

Jeden z nejvýraznějších politiků polistopadové éry slaví kulatiny. Expremiér Mirek Topolánek má dnes 70. narozeniny. Politiku už jen sleduje a komentuje, v poslední době je velkým tématem jeho zdravotní stav. Někdejší šéf ODS si totiž před časem vyslechl, že má rakovinu slinivky. Nyní Topolánek prozradil, jak se momentálně cítí. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Robert Fico

Fico u příležitosti druhého výročí atentátu vytasil svaly

Slovenský premiér Robert Fico využil sociální sítě k tomu, aby u příležitosti druhého výročí atentátu na svou osobu demonstroval svou fyzickou sílu. Ve videu zveřejněném na platformě X se Fico objevil v přiléhavém tričku, jak se prochází po cestě a následně dělá kliky se zkříženýma nohama pro zvýšení obtížnosti. Svůj sportovní výkon pak zakončil koupáním v jezeře společně se svým psem.