reklama

Bazény, které jsou často vytápěny plynem, jsou energeticky velmi náročná zařízení. Současná energetická krize zapříčinila prudký nárůst cen, v případě Vert Marine z 15 na 100 milionů eur (z 368 milionů na 2,4 miliardy korun), což je celoroční obrat firmy, uvedla společnost ve zprávě pro agenturu AFP.

Aby byl provoz bazénů udržitelný, musela by firma ztrojnásobit částku, kterou fakturuje obcím, což ale podle svých slov nechce. Firma a státní správa o navýšení ceny jednají od června, zatím ale nenašly shodu.

Podle deníku Le Figaro se starostové některých postižených obcí o uzavření bazénů dozvěděly s předstihem několika hodin, nanejvýš dní. Některé zvažují i právní kroky. Uzavření bazénů znemožnilo povinnou výuku plavání pro žáky základních škol.

Ve Francii existuje na 4000 veřejných bazénů a koupališť, soukromé firmy spravují zhruba deset procent z nich. Firma Vert Marine se stará o chod 80 zařízení, uzavřela jich zhruba 30. Kvůli úsporám na energiích některé obce během léta omezily otevírací dobu nebo snížily teplotu vody. Podle asociace France Urbaine, která sdružuje velká města, zvažuje uzavření veřejných bazénů během letošní zimy zhruba deset procent jejích členů.

V Německu část obcí ohlásila, že v zimě sníží vytápění bazénů o jeden či dva stupně Celsia, v Berlíně od konce srpna stanovili maximální teplotu venkovních bazénů na 26 stupňů. Finsko se třemi miliony saun na 5,5 milionu obyvatel vyzvalo své obyvatele, aby zkrátili dobu trávenou v saunách i ve sprše, píše AFP.