Vlaky zastavilo selhání digitálního vlakového radiového systému GSM-R. Ten podle mluvčí slouží ke komunikaci mezi centry, která řídí vlakovou dopravu, a jednotlivými vlaky. Závadu se podařilo odstranit po více než dvou hodinách, společnost však varovala, že je nutné nadále počítat s určitým narušením provozu, tedy se zpožděním či zrušením některých spojů.

Bezpečnostní zdroj agentuře Reuters řekl, že v tuto chvíli nelze zatím nic říct, protože vyšetřování incidentu teprve začalo. Existuje řada možných důvodů, od prosté krádeže kabelu až po cílený útok. Časopis Der Spiegel s odvoláním na zdroje z bezpečnostních služeb uvedl, že na dvou místech byly přestřiženy kabely komunikační sítě DB.

Narušení okamžitě vyvolalo poplach, protože NATO a Evropská unie minulý měsíc zdůraznily potřebu chránit kritickou infrastrukturu; reagovaly tak na závadu na plynovodech Nord Stream, kterou označily také za sabotáž.

Dnešní závada nejprve zastavila všechny vlaky ICE (InterCity-Express), InterCity (IC) a EuroCity (EC) v oblasti. Později společnost DB oznámila, že ve spolkových zemích Hamburk, Šlesvicko-Holštýnsko, Dolní Sasko a Brémy nejezdí dálkové ani regionální vlaky. Nejezdily tak ani spoje mezi Berlínem a Kolínem nad Rýnem či Berlínem a Amsterodamem. Vlaky z Dánska nepřekračovaly německé hranice.

reklama