Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vlaky na severu Německa ráno podle železnic zastavila sabotáž na kabelech

Deutsche Bahn
Deutsche Bahn
Foto: Pixabay

Technickou závadu, která ráno zastavila vlaky na severu Německa, způsobila sabotáž na kabelech. Uvedla to státní železniční společnost Deutsche Bahn (DB). Zatím není jasné, kdo za incident může. Mluvčí DB agentuře DPA řekla, že vyšetřování se ujaly příslušné bezpečnostní orgány.

Vlaky zastavilo selhání digitálního vlakového radiového systému GSM-R. Ten podle mluvčí slouží ke komunikaci mezi centry, která řídí vlakovou dopravu, a jednotlivými vlaky. Závadu se podařilo odstranit po více než dvou hodinách, společnost však varovala, že je nutné nadále počítat s určitým narušením provozu, tedy se zpožděním či zrušením některých spojů.

Bezpečnostní zdroj agentuře Reuters řekl, že v tuto chvíli nelze zatím nic říct, protože vyšetřování incidentu teprve začalo. Existuje řada možných důvodů, od prosté krádeže kabelu až po cílený útok. Časopis Der Spiegel s odvoláním na zdroje z bezpečnostních služeb uvedl, že na dvou místech byly přestřiženy kabely komunikační sítě DB.

Narušení okamžitě vyvolalo poplach, protože NATO a Evropská unie minulý měsíc zdůraznily potřebu chránit kritickou infrastrukturu; reagovaly tak na závadu na plynovodech Nord Stream, kterou označily také za sabotáž.

Dnešní závada nejprve zastavila všechny vlaky ICE (InterCity-Express), InterCity (IC) a EuroCity (EC) v oblasti. Později společnost DB oznámila, že ve spolkových zemích Hamburk, Šlesvicko-Holštýnsko, Dolní Sasko a Brémy nejezdí dálkové ani regionální vlaky. Nejezdily tak ani spoje mezi Berlínem a Kolínem nad Rýnem či Berlínem a Amsterodamem. Vlaky z Dánska nepřekračovaly německé hranice.

Témata:  DB Německo vlaky

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 20:24

Na boj s extrémním počasím míří rekordní částka. Má zachránit desítky milionů lidí

Zelený klimatický fond (GCF) schválil rekordní grant ve výši 103,2 milionu dolarů na posílení systémů včasného varování v sedmi zemích, které jsou silně ohroženy klimatickými změnami. Projekt, který povede Rozvojový program OSN (UNDP), bude trvat pět let a přinese přímý prospěch více než 78 milionům lidí v Antigui a Barbudě, Kambodži, Čadu, Ekvádoru, Etiopii, Fidži a Somálsku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

AfD (Alternativa pro Německo)

Volby v Německu: Scholzův pád se očekává, překvapením může být AfD

V Německu začaly klíčové volby do spolkového parlamentu. Ty mohou přinést zásadní změny nejen pro samotnou zemi, ale i pro Evropu jako celek. Očekává se, že současný kancléř Olaf Scholz bude nahrazen konzervativcem Friedrichem Merzem, jehož CDU/CSU se v průzkumech pohybuje kolem 30 procent. Hlavním otazníkem však zůstává, jak velkou podporu získá krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD), která si vydobyla druhé místo a osciluje okolo 20 procent.