Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vztahy ČR a Ruska v posledních letech

Rusko
Rusko
Foto: Pixabay

Výběr sporných momentů v česko-ruských vztazích v posledních letech; starosta Prahy-Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) chce dnes předat dopis s reakcí městské části na varování ruského velvyslanectví kvůli záměru zbudovat pomník vlasovcům:

Údajná špionáž - Zprávy Bezpečnostní informační služby (BIS) a Vojenského zpravodajství (VZ) téměř každý rok varují před ruskou zpravodajskou činností v Česku. Podle výroční zprávy BIS za loňský rok, která byla zveřejněna v úterý, operovaly v ČR všechny ruské tajné služby. Klíčovým cílem jejich hybridní strategie je manipulovat rozhodovací procesy na všech úrovních státní správy. BIS také zmínila, že dlouhodobým bezpečnostním problémem je naddimenzovaná velikost ruské ambasády v ČR. Kontrarozvědka také připomněla rozbití sítě, kterou v tuzemsku vytvářela ruská zpravodajská služba FSB. Ředitel BIS Michal Koudelka v říjnu uvedl, že síť měla prostřednictvím serverů útočit na cíle v ČR i na zahraniční partnery. Rusko to označilo za nepodložený útok na sebe inspirovaný západními mocnostmi.

Vyhoštění ruských diplomatů kvůli kauze Skripal - Loni v březnu premiér Andrej Babiš (ANO) oznámil, že Česko vyhostí tři členy ruského diplomatického personálu v reakci na otravu bývalého ruského agenta Sergeje Skripala v Británii. Je to výraz solidarity s Británií po útoku, řekl Babiš. Zároveň uvedl, že Rusko překročilo veškeré meze, když označilo ČR za možnou zemi původu nervového jedu novičok použitého k útoku v Británii. Moskva později v reakci na kroky Británie a jejích spojenců včetně ČR oznámila, že vyhostí stejný počet diplomatů, kolik jich dané státy vyhostily zpět do Ruska. BIS ve zprávě uvedla, že vyhoštění tří diplomatů ruské zpravodajce v ČR oslabilo.

Vydání ruského hackera Jevgenije Nikulina do USA - Nikulin byl zadržen v Česku v říjnu 2016 za základě amerického zatykače, v USA je obviněn z hackerství a jeho vydání požadovalo též Rusko. Jeho diplomatická mise v Praze sdělila, že o českém rozhodnutí nebyla informována. Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že vydání Nikulina podkopává základy česko -ruské spolupráce. ČR se podle něj při rozhodování "neřídilo právními normami, nýbrž snahou znovu demonstrovat spojeneckou loajalitu, povýšenou v poslední době na úroveň absolutní priority". Naopak americké velvyslanectví v Praze Nikulinovo vydání uvítalo. Krok vyvolal kritickou reakci i prezidenta Miloše Zemana, který tehdejšího ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (za ANO) žádal o Nikulinovo vydání do Ruska. Ústavní soud v dubnu konstatoval, že Pelikán při vydání porušil Nikulinova práva. Rus nyní za nezákonné vydání do USA žádá po českém ministerstvu spravedlnosti odškodné 1,5 milionu korun.

Kauza nelegálních pronájmů bytů - Letos v srpnu Rusko stáhlo z Prahy diplomata Alexandra Těrentěva spojovaného s kauzou nelegálního pronájmu bytů, které měla ruská ambasáda k dispozici. Na stažení ruského diplomata naléhalo od jara české ministerstvo, které hrozilo, že ho jinak vyhostí. Kvůli kauze si letos v březnu ministerstvo zahraničí předvolalo ruského velvyslance Alexandra Zmejevského. Upozornilo ho na problémy s využíváním některých nemovitostí v Česku ruskou ambasádou a na protiprávní chování jednoho z pracovníků velvyslanectví.

Spor o sochu maršála Koněva - Při loňském 50. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa odhalila radnice Prahy 6 u sochy sovětského maršála Ivana Koněva v Praze 6 tabulku s textem. Popisuje Koněvovu roli v roce 1945, kdy osvobozoval Československo, v roce 1956, kdy řídil potlačení maďarského povstání, i v roce 1961, kdy se jako velitel skupiny sovětských vojsk podílel na řešení berlínské krize výstavbou berlínské zdi. "V roce 1968 osobně zaštítil zpravodajský průzkum před vpádem vojsk Varšavské smlouvy do Československa," stojí také na desce. Proti instalování tabulky protestovali velvyslanci Ruska a některých dalších zemí bývalého SSSR.

Radnice Prahy 6 sochu koncem letošního srpna zakryla, důvodem byla podle městské části snaha ochránit ji poté, co byla potřísněna barvou. Proti zakrytí protestovali někteří aktivisté, plachty opakovaně strhli. V září pak místní zastupitelé rozhodli, že socha bude přemístěna a nahradí ji nový památník. Ruské ministerstvo zahraničí označilo české politiky za iniciátory války se symboly vítězství nad fašismem. Ruský ministr kultury Vladimir Medinskij přirovnal starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře (TOP 09) k nacistickému pohlavárovi. Rusko pohrozilo odvetnými kroky.

Uvažovaný pomník vlasovcům - O jeho vybudování uvažuje starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS). Záměr bude projednávat zastupitelstvo městské části 16. prosince. Podle ruského velvyslanectví by pomník byl porušením mezinárodních závazků Česka vyplývajících z úmluvy o nepromlčitelnosti válečných zločinů. Takzvaní vlasovci byli občané Sovětského svazu, kteří se v německém zajetí nechali naverbovat do Ruské osvobozenecké armády. S Němci pak od začátku roku 1945 bojovali proti Sovětům, na konci války ale pomohli osvobodit Prahu. Pro Rusko představují vlasovci kolaborantskou ozbrojenou formaci vytvořenou nacistickým Německem.

Témata:  Česká republika Praha Ivan Stěpanovič Koněv Rusko ODS

Související

Aktuálně se děje

5. října 2024 19:37

Ruská armáda se opět ztrapnila. Sestřelila si bombardér

Ruská armáda si v sobotu omylem sestřelila svůj vlastní bojový letoun Suchoj Su-25, uvádí ukrajinské letectvo.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy