Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

WHO zahajuje vyšetřování v Číně s cílem zjistit původ koronaviru

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Dvoučlenný tým Světové zdravotnické organizace (WHO) v Pekingu zahajuje první fázi mezinárodního šetření příčin koronavirové pandemie. Pro nezávislé vyšetření původu viru SARS-CoV-2 se vyslovily všechny zúčastněné země na květnové konferenci Světového zdravotnického shromáždění.

Epidemiolog a odborník specializující se na nemoci zvířat mají v sobotu a v neděli jednat v Pekingu se svými protějšky o organizačních otázkách mezinárodní mise vedené WHO. Mluvit budou o logistickém zabezpečení budoucího vyšetřování, ale také o tom, kteří odborníci by se ho měli zúčastnit.

Mise se bude zabývat především otázkou, zda se virus přenesl na člověka ze zvířat a pokud ano, tak z jakých, uvedla podle agentury AP mluvčí WHO Margaret Harrisová.

Naposledy vyslala WHO do Číny kvůli koronaviru své představitele v únoru. Vedoucí týmu, Kanaďan Bruce Aylward, tehdy Peking chválil za to, že se mu podařilo získat nad šířením viru kontrolu i jakým způsobem o viru informoval. Na Aylwarda se ale od té doby snesla kritika amerických i kanadských představitelů, kteří se domnívají, že byl k Číně příliš shovívavý.

Na květnovém Světovém zdravotnickém shromáždění volalo po vyšetření původu infekce více než 120 států. Čína ale trvala na tom, že se mise WHO může uskutečnit až v době, kdy bude šíření viru v zemi pod kontrolou. Mezitím výrazně přibylo případů v zemích, jako jsou USA, Brazílie a Indie.

Vědci se nyní přiklánějí k názoru, že virus má přírodní původ a mohl by pocházet od netopýrů. Z těch se mohl nejprve přenést na savce, jako jsou například cibetky nebo luskouni, a posléze na člověka. V minulém roce se v souvislosti se skupinou prokázaných případů v čínském Wu-chanu objevilo podezření, že se virus rozšířil z tamního tržiště.

Objevují se ale i jiné názory na vznik pandemie. Americký prezident Donald Trump a šéf americké diplomacie Mike Pompeo zmínili, že virus vznikl ve wuchanské laboratoři. Své tvrzení ale, jak připomíná agentura Reuters, nepodložili důkazy a Čína ho popírá.

Témata:  WHO koronavirus (coronavirus) COVID-19 Čína

Související

Aktuálně se děje

23. listopadu 2024 18:10

Podzimní počasí hlásí návrat. Velká předpověď na příští týden

Listopadová zimní epizoda skončí dneškem, nejpozději zítřkem. Nadcházející týden bude ve znamení návratu podzimního počasí, přičemž nejvyšší teploty mohou dosáhnout dvouciferných hodnot. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy