Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Za povodně v Itálii může podle expertů klimatická krize

Povodně, ilustrační foto
Povodně, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Smrtící záplavy, které zachvátily severoitalský region Emilia-Romagna a zabily nejméně 14 lidí, jsou podle vědců dalším příznakem zrychlující se klimatické krize. Uvedl to server CNN.

Povodně zaplavily region roky sužovaný velkým suchem. To zhutnilo tamní půdu a snížilo její schopnost absorbovat dešťové srážky. "Rostoucí teploty zesilují období sucha, vysušují půdu a různými způsoby mění její propustnost," uvedl Mauro Rossi, výzkumný pracovník Výzkumného ústavu pro geohydrologickou ochranu, který je součástí italské Národní výzkumné rady.

Extrémní množství vody padající v krátkém časovém období podle Rossiho zhoršuje její odtok, což způsobuje, že přebytečná voda odtéká směrem k řekám, které reagují "přetečením a změnou koryt." V důsledku dešťů se tak vylilo více než 20 řek v regionu, což vyvolalo 280 sesuvů půdy.

Suchem postižený region Emilia-Romagna byl na začátku května zasažen silnými dešti, které způsobily škody ve výši přibližně miliardy eur. Škody na zemědělství a infrastruktuře způsobené deštěm a povodněmi z tohoto týdne se již odhadují na několik miliard eur.

Enzo Lattuca, starosta města Cesena, řekl, že "situace je katastrofální." "Je to pravděpodobně nejhorší noc v historii Romagny," řekl Michele de Pascale, starosta Ravenny, rádiu Rai. "Ravenna je k nepoznání kvůli škodám, které utrpěla," dodal.

Italská premiérka Giorgia Meloniová podle serveru The Guardian vyjádřila svou "naprostou blízkost postiženému obyvatelstvu" a dodala, že vláda situaci pozorně sleduje. Vicepremiér Antonio Tajani řekl, že vláda "udělá vše, aby pomohla obyvatelstvu postiženému záplavami".

Témata:  Itálie povodně

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 14:30

Trump oznámil příměří mezi Indií a Pákistánem. Platí hned, tvrdí

Vztahy mezi Indií a Pákistánem, dvěma jadernými mocnostmi dlouhodobě soupeřícími o sporné území Kašmíru, se během víkendu ocitly na pokraji širšího konfliktu. Po dramatické noci plné vojenských operací a obvinění však přišel překvapivý zlom. Prezident Spojených států Donald Trump v sobotu oznámil, že obě země souhlasily s „plným a okamžitým příměřím“, jehož zprostředkování se ujaly USA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.