Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Z kosmodromu Vostočnyj vyletěla první raketa do vesmíru +VIDEO

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: J. Pinfield / RoPACS

Vostočnyj - Z nového ruského kosmodromu Vostočnyj v noci na dnešek SELČ úspěšně odstartovala raketa Sojuz 2.1, která na oběžnou dráhu vynesla tři menší družice.

Sojuz 2.1 odstartoval v 05:01 místního času (04:01 SELČ) a satelity Lomonosov, Aist-2D a SamSat-218 se od rakety oddělily přibližně devět minut po startu a zamířily na oběžnou dráhu.

Zdroj: YouTube

Původně plánovaný start byl ve středu za přítomnosti prezidenta Vladimira Putina na poslední chvíli odložen kvůli poruše řídícího systému rakety. Nezdar označil Putin za "přehnanou reakci" řídícího systému, jenž zabránil startu, který prý bylo možné provést.

"Chci vám poblahopřát. Máte na co být hrdí," řekl dnes Putin pracovníkům kosmodromu a Roskosmosu po úspěšné akci.

Vostočnyj je první ruský národní civilní kosmodrom, který má Moskvě zajistit nezávislý přístup do vesmíru. Po dnešním premiérovém startu by měl mít kosmodrom delší pauzu - s dalším startem se podle šéfa kosmické agentury Roskosmos Igora Komarova počítá až v roce 2017 a s plným provozem o rok později.

Témata:  Vostočnyj Rusko vesmir

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.