Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vesmírný modul Nauka trápí Rusko. Start je v nedohlednu

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: ESA **www.esa.int**

Rusko znovu posunulo dlouho připravované vyslání víceúčelového laboratorního modulu Nauka k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). V projevu na kosmodromu Vostočnyj to dnes oznámil šéf agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin. Modul, který je ve výrobě od roku 1995, by měl podle něj odstartovat možná až počátkem roku 2021.

Nauka je dnes už pomalu mytickým doplňkem ruské sekce mezinárodního vědeckého komplexu, který využívají lidé na oběžné dráze kolem Země trvale od roku 2000. Kvůli řadě problémů se dokončení a vypuštění opakovaně odkládalo.

V roce 2013 se musel už hotový modul vrátit do výrobních hal kvůli problémům s pohonným systémem. Loni v dubnu Roskosmos oznámil, že letos už modul poletí. Rogozin pak ale za datum startu označil začátek příštího roku, později léto 2020.

Podle dnešního Rogozinova prohlášení by měl být modul Nauka převezen na startovací rampu kosmodromu Bajkonur příští rok a vystaven předstartovním zkouškám. Se startem se nyní počítá na konci příštího roku nebo na začátku roku 2021, řekl šéf Roskosmosu.

Témata:  ISS (Mezinárodní vesmírná stanice) Rusko Vostočnyj modul Nauka Roskosmos

Související

Aktuálně se děje

12. května 2025 10:43

Dáda Patrasová se zhroutila. Syn pracuje na tom, aby se dostala z nejhoršího

Od smrti Aničky Slováčkové, která rozesmutnila celé Česko, již uplynul více než měsíc. Bolest je stále přítomna zejména u nejbližších, v rodině ale podle nejnovějších informací došlo k zásadnímu momentu. Jde o Aniččinu maminku Dádu Patrasovou. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Jaká budoucnost nás čeká?

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.