Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vesmírný modul Nauka trápí Rusko. Start je v nedohlednu

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: ESA **www.esa.int**

Rusko znovu posunulo dlouho připravované vyslání víceúčelového laboratorního modulu Nauka k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). V projevu na kosmodromu Vostočnyj to dnes oznámil šéf agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin. Modul, který je ve výrobě od roku 1995, by měl podle něj odstartovat možná až počátkem roku 2021.

Nauka je dnes už pomalu mytickým doplňkem ruské sekce mezinárodního vědeckého komplexu, který využívají lidé na oběžné dráze kolem Země trvale od roku 2000. Kvůli řadě problémů se dokončení a vypuštění opakovaně odkládalo.

V roce 2013 se musel už hotový modul vrátit do výrobních hal kvůli problémům s pohonným systémem. Loni v dubnu Roskosmos oznámil, že letos už modul poletí. Rogozin pak ale za datum startu označil začátek příštího roku, později léto 2020.

Podle dnešního Rogozinova prohlášení by měl být modul Nauka převezen na startovací rampu kosmodromu Bajkonur příští rok a vystaven předstartovním zkouškám. Se startem se nyní počítá na konci příštího roku nebo na začátku roku 2021, řekl šéf Roskosmosu.

Témata:  ISS (Mezinárodní vesmírná stanice) Rusko Vostočnyj modul Nauka Roskosmos

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:44

Jaký bude jeho první krok? Už je jasno, co Trump udělá první den v úřadu

Zvolený prezident Donald Trump plánuje po svém nástupu do úřadu zahájit tvrdý postup vůči nelegální migraci prostřednictvím série exekutivních opatření. Tím chce splnit klíčový slib své volební kampaně a vyslat jasný signál, že hranice USA budou uzavřeny nelegálním přechodům a že osoby bez legálního pobytu, zejména ty s kriminální minulostí, mohou očekávat deportaci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.