Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Virem byl v Česku napadený každý šestý počítač

Chodec s Pc
Chodec s Pc
Foto: Toshiba

Praha - Celkem 16 procent Čechů bylo v prvním čtvrtletí napadeno na internetu virem nebo jiným škodlivým programem. Česká republika se tak řadí na 127. místo v celosvětovém žebříčku rizik spojených s prohlížením webu.

První Alžírsko má podíl napadených uživatelů přes 46 procent. Vyplývá to z údajů společnosti Kaspersky Lab.

Tyto útoky nejčastěji využívají techniku sociálního inženýrství, která vyžaduje aktivní zapojení uživatele. Kyberzločinci ho za použití různých technik přimějí ke stažení zákeřného souboru, o kterém si myslí, že je legálním programem.

Více než čtvrtina Čechů čelila na začátku roku útoku škodlivého programu z přenosných zařízení, jako jsou USB disky, CD nebo DVD. Největší měrou se na této statistice bezpečnostních incidentů podílejí viry a červy. Nejvyšší procento napadených uživatelů offline malwarovými metodami zaznamenal Afghánistán (73,7 procenta).

Z ČR pocházelo 0,16 procenta počítačových útoků, což zemi řadí na 25. místo na světě. Z tuzemska zároveň pocházelo 0,3 procenta nevyžádané pošty, což znamenalo 45. místo. Mezi státy, na které nejvíce cílil spam pocházející z ČR, patřily USA, Polsko, Brazílie a Rusko.

Témata:  počítače počítačové viry

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.