Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Raketě Falcon 9 se nezdařilo přistání 1. stupně

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: SpaceX

Proběhl úspěšný start rakety Falcon 9 verze 1.2, která na oběžnou dráhu vynese dvě telekomunikační družice. I když byl cíl mise jasný, velice atraktivní podívanou nabídl návrat prvního stupně rakety, kterému se kvůli nízkemu tahu na jednom ze tří motorů nepodařilo přistát na vodní plošině, která kotví téměř 700 kilometrů od pobřeží.

Raketa má za úkol vynést na oběžnou dráhu satelity EUTELSAT 117 West B a satelit ABS-2A, satelity patří společnostem, které nabízí komunikační služby.

Raketa startovala z odpalovací rampy SLC-40 na mysu Canavaral. K vypuštění satelitů na oběžnou dráhu došlo přibližně 30 a 35 minut po startu. Přímý přenos zde.

Po oddělení prvního stupně dojde k dalšímu pokusu Falconu o přistání na mořské plošině "Of Course I Still Love You". (Překl.: Samozřejmě, že tě stále miluji) Stejně jako při předchozích misích bude první stupeň vystaven extrémním rychlostem a teplotám při návratu, což přistání na lodi velice komplikuje. K oddělení prvního stupně dojde podle oficiálního plánu 2 minuty a 39 sekund po startu.

Témata:  Falcon 9 Heavy vesmir raketa SpaceX

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.