Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko chce mít do několika let na Měsíci lidskou kolonii

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Karel Bařina, EuroZprávy.cz

Moskva – Ačkoliv je nám Měsíc v porovnání s dalšími kosmickými objekty velice blízký, podívalo se na něj zatím jen velmi málo lidí – a všichni pouze ze Spojených států amerických. To ale plánuje změnit Rusko, které zde v roce 2030 podle britského deníku Daily Mail hodlá začít stavět i lidskou kolonii.

Jak deník informuje, ruská vesmírná agentura Roscosmos dnes oznámila, že hodlá na povrch Měsíce trvale umístit 12 kosmonautů. Základna na Měsíci by měla sloužit k výzkumu a získávání vzácných minerálů.

Rusko nejprve chce vytvořit stálou posádku 2-4 lidí, která by se postupně měla navýšit na 10-12 lidí. Podle plánů by v roce 2024 měla být vypuštěna sonda, která by měla pro základnu najít vhodné místo.

Ruská zpravodajská agentura TASS ale upozornila, že práce na stavbě lunárního landeru Luna 25 již začaly. Stavba základny proběhne po částech a bude zahrnovat celkem šest startů rakety. Celé sestavování by mohlo zabrat až deset let.

Lidskou posádku by Rusko chtělo na Měsíc poslat v roce 2029. Pomoci tomu má nově vyvíjená raketa Angara-A5V, která by měla být postavena z materiálů, které budou přímo vybrané pro lunární misi.

Témata:  vesmir Rusko Měsíc

Související

Aktuálně se děje

10:49

Max Verstappen se stal počtvrté šampionem: V Las Vegas vyhrál George Russell

Max Verstappen si zajistil již čtvrtý titul mistra světa Formule 1 v řadě, a to s předstihem tří závodů před koncem sezóny. Velkou cenu Las Vegas ovládl George Russell, který předvedl dominantní výkon a zvítězil stylem start-cíl. Druhé místo obsadil jeho týmový kolega Lewis Hamilton a třetí skončil Carlos Sainz s Ferrari.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.