Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

VIDEO: Nizozemci spouští unikátní projekt na čištění oceánů

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixmac

Amsterdam - Milióny tun plastů se dostávají každý rok do oceánů, odpad se ve vodě postupně hromadí, existuje pět známých míst, největší je mezi Kalifornií a Havajem. Čistějšímu oceánu se ale začíná blýskat na lepší časy. Nizozemská firma Ocean Cleanup začala ve čtvrtek s testováním jejich čistícího prototypu, který může situaci výrazně změnit.

Nadějný projekt, který může přinést zlepšení vážné situace v oceánech, má za úkol sbírat plovoucí odpad. Ve čtvrtek se začalo s ročním testováním 100 metrové stěny, pokud budou testy úspěšné, přistoupí se k rozmístění dalších bariér u japonského pobřeží ve vodách Pacifiku.

Pokud půjde všechno dobře, počítá tým společnosti Ocean Cleanup také s rozmístěním 100 kilometrové stěny u "Velké pacifické odpadní skvrny" mezi Kalifornií a Havajem v roce 2020. Holandský ministr pro životní prostředí portálu Guardian sdělil, že projekt má vládní podporu. Nizozemsko se také částečně podílí na financování projektu, který odhadem přijde na 300 milionů liber.

Prototyp "Boomy McBoomface" je vyroben z vulkanizované gumy, jde o plovoucí bariéru, která zachycuje kousky plastu plovoucí na hladině. Díky tomu, že je bariéra uchycena na jednom místě pomocí bójí, využívá ke sběru odpadu mořské proudy.

Bariéra je postavena do písmene V, takže se veškerý odpad koncentruje v jednom místě a nemůže z něj vyplout. Celý prototyp vytváří neprostupnou bariéru pro plasty, ale umožňuje mořské fauně bariéru podeplout, nehrozí tak, že by se ryby chytaly do sítí mezi odpad.

Jakmile se bariéra dostatečně naplní, kužel, který sbírá plast ve vrcholu V, se vymění a veškerý odpad se recykluje. Bariéra je až na vybírání zcela autonomní a nepotřebuje kromě mořských proudů žádný další zdroj energie.

S rozmístěním stěny se začalo ve čtvrtek, zatím se podařilo prototyp dostat na místo testu a přichytit ho k jedné z bójí. I přes nepříznivou předpověď je moře relativně klidné, vlny jsou menší než 1 metr.

Témata:  Nizozemí moře ekologie

Související

Aktuálně se děje

18. dubna 2025 12:03

Česko už opravdu není závislé na ruské ropě, oznámil Fiala

Česko je poprvé v historii zásobováno výhradně neruskou ropou, a to západní cestou ropovody TAL a IKL. První zvýšené dodávky neruské ropy už dorazily z italského tankoviště v Terstu na Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi, odkud se přepraví do litvínovské rafinerie. Zásobování Česka pouze neruskou ropou je možné díky projektu TAL-PLUS, který umožnil navýšit kapacitu evropského ropovodu TAL.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy