Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak si vybrat ten pravý mobil? Sedm tipů, které by se vám mohly hodit

Mobily
Mobily
Foto: Pixabay

Stává se vám, že se mobil z ničeho nic sám vypne? Říkají vám ti, kdo se vám snažili dovolat, že to byla hra nervů? Snažíte se naťukat zprávu, ale telefon každou chvíli zamrzne a vy ho musíte nejprve celý nastartovat a pak začít od začátku? Nejvyšší čas začít uvažovat nad novým. Jenže jak ho vybrat, když jich je na trhu tolik?

Telefony se mnohdy liší jen drobnostmi

Na trhu se objevují stále nové a nové značky a modely mobilních telefonů, které se liší designem, když se ale zaměříme na parametry, často jde o maličkosti. I ty ale mohou výrazně promluvit do výběru, rozhodují totiž často o uživatelském komfortu. Zorientovat se v nich nemusí být úplně snadné, proto se vám jistě budou hodit naše tipy, jak na to.

Tip číslo jedna: Pro koho telefon vybíráte?

Než se vůbec do výběru telefonu pustíme, měli byste popřemýšlet o tom, pro koho ho vybíráte a jaké na něj ten dotyčný má požadavky. Teenager bude chtít jiný telefon než prarodič, fotograf dá přednost jinému než sportovec apod.

Tip číslo dva: Dáte přednost tlačítkovému telefonu, nebo chcete moderní smartphone?

Starých dobrých tlačítkových telefonů už je na trhu podstatně méně než dřív, to ale neznamená, že nemají své příznivce. Lidé, kteří chytré funkce smartphonů nepotřebují, jim pořád dávají přednost.

Smartphony potěší dotykovým displejem i operačním systémem, díky kterému je chytrý telefon tak chytrý. Můžete se s ním připojit na internet i do něj nainstalovat nejrůznější aplikace.

Pohybujete se v prostředí, kde telefon ohrožuje pád, náraz, vlhkost nebo prach? Pak jistě oceníte odolný telefon. Novinkou poslední doby jsou telefony s ohebným displejem, zpravidla jde o rozevírací smartphone. Rozevřením získáte obrovskou zobrazovací plochu.

Tip číslo tři: Na rozměrech displeje také záleží

Jedním z nejdůležitějších parametrů, na které byste se rozhodně měli zaměřit, je rozměr displeje. Od něj se odvíjí nejen to, zda telefon strčíte do kapsy nebo kabelky, ale i jeho rozlišení. Většina dnešních smartphonů má rozlišení 720x1280 pixelů (HD) nebo 1920x1080 px (Full HD).

Tip číslo čtyři: Kolik do telefonu chcete investovat?

Ano, i cena hraje při výběru roli. Většina značek nabízí nižší a střední třídu, i nadupanou řadu. Cena se samozřejmě odvíjí od funkcí, které telefon může uživatelům nabídnout.

Tip číslo pět: Pozor na operační RAM paměť a interní paměť

Operační paměť RAM úzce souvisí s výkonem telefonu, čím je vyšší, tím lépe si telefon poradí se zároveň otevřenými aplikacemi.

Interní paměť vám zase napoví, kolik toho do telefonu můžete uložit. Většina moderních telefonů má slot na externí paměťovou kartu, není to ale pravidlem. Standardem je 16 GB paměti, když zvolíte vyšší, určitě neprohloupíte.

Tip číslo šest: Operační systém

Vsadili jste na chytrý telefon? Pak by vás měl zajímat i jeho operační systém. Nejrozšířenější je uživatelsky přívětivý Android, některé telefony využívají mobilní verzi operačního systému Windows. Oblíbený je i iOS, který využívají iPhony.

Tip číslo sedm: Zajímejte se i o výdrž baterie

Jak dlouho by vám telefon měl vydržet na jedno nabití? Standardně smartphone vydrží jeden den. Pokud byste chtěli větší výdrž, museli byste sáhnout po vyšší kapacitě baterie, což znamená i vyšší hmotnost telefonu.

Řešením může být rychlonabíjení, díky kterému telefon na 50 % nabijete klidně za 20 minut. Takový telefon musí disponovat rychlonabíjecím standardem a mít k tomu vhodnou nabíječku.

Témata:  mobily

Související

Aktuálně se děje

10:18

Rusko poprvé v historii poslalo na Ukrajinu mezikontinentální balistickou raketu

Podle serveru CNN Rusko ve čtvrtek ráno podniklo útok na město Dnipro za použití mezikontinentální balistické rakety (ICBM). Útok zahrnoval také balistickou raketu X-47M2 Kinzhal a sedm řízených střel.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.