Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Partneři projektu ISS jsou pro provoz stanice do let 2028-2030

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: ESA **www.esa.int**

Národní kosmické agentury, které jsou partnery v projektu Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), daly najevo záměr prodloužit provoz stanice do let 2028 až 2030. Uvedl to šéf ruského vesmírného úřadu Roskosmos Dmitrij Rogozin v rozhovoru, který dnes zveřejnila agentura Interfax.

Podle Rogozina zástupci všech agentur partnerských zemí, včetně Roskosmosu, na červencovém zasedání Mnohostranné koordinační rady (MCB) programu ISS potvrdili, že při řádném technickém zabezpečení je stanice schopná provozu na nízké oběžné dráze kolem Země až do roku 2030.

Hodnocení technické proveditelnosti takového prodloužení uživatelnosti orbitálního komplexu je přitom "prakticky dokončeno", řekl šéf Roskosmosu. "Od NASA jako koordinátora programu ISS očekáváme v blízké budoucnosti oficiální návrh na prodloužení letu ISS do let 2028-2030," dodal v této souvislosti.

Mezinárodní vesmírná stanice je společným projektem pěti kosmických agentur: amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), Roskosmosu, Evropské kosmické agentury (ESA), japonské JAXA a kanadské CSA. V rámci ESA je zapojeno 11 členských států.

O tom, že ruská strana je odhodlaná v práci na ISS pokračovat, podle Rogozina svědčí mimo jiné to, že letos ke stanici poslala nový modul Nauka, jehož životnost je minimálně deset let, a také uzlový modul Pričal. "Pokračujeme v rozvoji ruského segmentu stanice a v příštích letech máme velké plány s jeho aktivním využitím," prohlásil šéf Roskosmosu.

Podle dosavadní dohody účastníků projektu ISS by orbitální komplex měl fungovat do roku 2024. Rogozin loni v listopadu ale označil jako předčasné úvahy o konci využívání Mezinárodní vesmírné stanice po roce 2025.

Reagoval na spekulace o konci stanice, které vyvolal první náměstek generálního konstruktéra kosmické korporace RKK Eněrgija Vladimir Solovjov, jenž má na starosti činnost ruské sekce ISS. Ten ve zprávě přednesené na zasedání Rady pro vesmír Ruské akademie věd mimo jiné poukázal na to, že různé prvky stanice stárnou a vypovídají službu.

Témata:  ISS (Mezinárodní vesmírná stanice)

Související

Aktuálně se děje

13. května 2025 18:48

Pohřeb Jiřího Bartošky: Bude i pro fanoušky?

Poslední rozloučení s významným hercem a dlouholetým prezidentem Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary Jiřím Bartoškou se uskuteční v úterý 20. května 2025 v Dvořákově síni pražského Rudolfina. Možnost vzdát hold této výrazné osobnosti české kultury dostane nejen rodina, přátelé a kolegové, ale i široká veřejnost.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Jaká budoucnost nás čeká?

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.