Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nový test Muskovy rakety vyvolal pozdvižení. Kdy poletí Starship do vesmíru?

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: www.nasa.gov

První zkušební let do výšky 20 kilometrů prototypu nové kosmické lodi Starship, vyvíjené společností SpaceX mimo jiné s úvahami o budoucí kolonizaci Marsu, by se mohl uskutečnit už v říjnu. Brzy poté by měl následovat pokus s dosažením oběžné dráhy kolem Země.

"Chceme dvacetikilometrový let v říjnu a pokus o let na oběžnou dráhu krátce poté. Aktualizace (informací o) Starshipu budou 28. září, na výročí dosažení oběžné dráhy (společností) SpaceX. Starship Mk1 bude do té doby kompletně sestavená," napsal na twitteru Elon Musk, který je zakladatelem a šéfem SpaceX.

Společnost před dvěma dny provedla poslední, úspěšný test raného prototypu vyvíjené lodi s označením Starhopper (Hvězdný skokan). Při předchozích zkouškách tento ověřovací aparát vystoupal do výšky jen několika metrů, při té poslední, úterní se dostal do 150 metrů nad zemí a pak bez problémů přistál.

Starhopper flight test drone footage pic.twitter.com/ilvALgrpCo

— SpaceX (@SpaceX) August 28, 2019

Zdárný test vyvolal velký ohlas u veřejnosti. Musk proto musel na sociálních sítích reagovat na otázky lidí, kteří se zajímají o vesmírný výzkum a kteří nedočkavě čekají, kdy Starship (Hvězdná loď) uskuteční Muskův záměr a poprvé poletí s lidmi na Mars.

Společnost nyní dokončuje dva prototypy označované jako Starship Mk1 a Starship Mk2, které mají létat alespoň do výšky 20 kilometrů. Zatímco Starhopper je vybaven jedním motorem Raptor, nové prototypy budou mít nejméně tři. Konečná verze Starshipu pak bude vybavena šesti motory Raptor.

Starship, která bude podle SpaceX schopná transportovat až sto lidí, je druhým stupněm vyvíjeného raketového dopravního systému. První stupeň společnost pojmenovala jako Super Heavy, neboť bude vybaven 35 motory Raptor. S prvními operačními lety Starshipu počítá SpaceX v roce 2021.

Témata:  Elon Musk vesmir spaceX Starship

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 14:30

Trump oznámil příměří mezi Indií a Pákistánem. Platí hned, tvrdí

Vztahy mezi Indií a Pákistánem, dvěma jadernými mocnostmi dlouhodobě soupeřícími o sporné území Kašmíru, se během víkendu ocitly na pokraji širšího konfliktu. Po dramatické noci plné vojenských operací a obvinění však přišel překvapivý zlom. Prezident Spojených států Donald Trump v sobotu oznámil, že obě země souhlasily s „plným a okamžitým příměřím“, jehož zprostředkování se ujaly USA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Jaká budoucnost nás čeká?

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.