Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V kosmu hrozila srážka. ISS musela provést tři preventivní manévry

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: ESA **www.esa.int**

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) provedla v noci na dnešek preventivní manévr s cílem snížit riziko možné srážky s neznámým vesmírným odpadem. Na twitteru o tom informoval šéf americké vesmírné agentury NASA Jim Bridenstine. Posádce orbitálního komplexu z přiblížení tělesa nicméně přímé nebezpečí nehrozilo.

Posádka, kterou nyní tvoří ruští kosmonauti Anatolij Ivanišin a Ivan Vagner a americký astronaut Christopher Cassidy, se pro jistotu uchýlila do lodi Sojuz, která je u stanice zakotvena. Po úhybném manévru se trojice vrátila zpět a nyní pokračuje v práci.

The @Space_Station has maneuvered 3 times in 2020 to avoid debris. In the last 2 weeks, there have been 3 high concern potential conjunctions. Debris is getting worse! Time for Congress to provide @CommerceGov with the $15 mil requested by @POTUS for the Office of Space Commerce.

— Jim Bridenstine (@JimBridenstine) September 22, 2020

Úprava oběžné dráhy ISS byla provedena pomocí motorů ruské nákladní lodi Progress MS-14, která je ke stanici rovněž připojená. Americká vesmírná agentura uvedla, že při operaci "pracovala společně s ruskými dispečery".

Podle expertů se měl neznámý objekt k ISS přiblížit zhruba půl hodiny po půlnoci SELČ na vzdálenost asi 1,9 kilometru. To je v takzvané červené zóně, kdy je pravděpodobnost srážky vysoká. Ruská kosmická agentura Roskosmos na svém webu sdělila, že motory lodi Progress MS-14 byly k úhybnému manévru zažehnuty na 150 vteřin v úterý ve 23:19.

Témata:  ISS (Mezinárodní vesmírná stanice) NASA (Národní úřad pro letectví a vesmír) vesmir Jim Bridenstine

Související

Aktuálně se děje

12. května 2025 11:18

Brno smutní. Zemřela legendární varhanice Alena Štěpánková-Veselá (†101)

Českou hudbu zasáhla na konci uplynulého víkendu smutná zpráva. Ve věku 101 let zemřela uznávaná varhanice Alena Štěpánková-Veselá, někdejší rektorka Janáčkovy akademie múzických umění, která byla celý život neodmyslitelně spjatá s Brnem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Jaká budoucnost nás čeká?

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.