Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Za tři roky má přijít další přelom v dobývání kosmu. Co je v plánu?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)
Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)
Foto: NASA **www.nasa.gov**

Za tři roky vystoupí z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) do otevřeného kosmického prostoru vesmírný turista. Podle agentury TASS o tom dnes informovala ruská kosmická korporace RKK Eněrgija v souvislosti s podpisem dohody s americkou společností Space Adventures o dopravení dvou turistů na ISS v roce 2023.

RKK Eněrgija ve sdělení uvedla, že kontrakt se týká dvou účastníků krátkodobého letu do vesmíru ruskou lodí Sojuz MS s pobytem v ruské části ISS. Součástí dohody je i společný výstup ven z ISS jednoho z turistů s ruským profesionálním kosmonautem, a to z ruské části stanice.

Ve zprávě se neupřesňuje, zda se už ví něco bližšího o turistech, jichž se má kontrakt týkat.

Na základě obdobných dohod společností RKK Eněrgija a Space Adventures se v letech 2001 až 2009 uskutečnilo osm krátkodobých vesmírných expedic turistů s pobytem v ruské části mezinárodního orbitálního komplexu. Zájemce to přišlo na 20 až 35 milionů dolarů, a to včetně přípravy.

Prvním turistou se stal v dubnu 2001 americký milionář Dennis Tito. Zatím poslední byl v září 2009 kanadský miliardář a zakladatel Slunečního cirkusu Guy Laliberté. Dvakrát letěl Američan maďarského původu Charles Simony.

Témata:  ISS (Mezinárodní vesmírná stanice) vesmir

Související

Aktuálně se děje

3:50

Počasí připraví situaci, která může překvapit řidiče. V pátek ráno si dejte pozor

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.