Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pirátství a padělání zboží: ČR ročně přichází o miliardy korun a tisíce pracovních míst

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Praha - Celá EU podle studie agentury EUIPO kvůli padělání a pirátství přichází ročně o 2,16 bilionu korun a 790.000 pracovních míst. Česká republika ročně tratí 18,5 miliardy korun a 13.800 pracovních míst.

Úřad EUIPO je decentralizovaná agentura EU sídlící ve španělském Alicante, spravuje zápisy ochranných známek a průmyslových vzorů. 

Jednotlivé studie zjišťovaly dopady padělání na devět odvětví. Jsou to kosmetika a výrobky pro osobní péči, oděvy, obuv a doplňky, sportovní potřeby, hračky a hry, šperky a hodinky, kabelky, hudební nahrávky, lihoviny a víno a také léčivé přípravky. Přímo v nich Česko ročně přichází o 8400 pracovních míst, další jsou v navazujících oborech.

"Relativní ušlé tržby a pracovní místa zaniklá či nevytvořená v důsledku padělání se v České republice pohybují nad průměrem EU," uvedla agentura. Česko je mezi zeměmi EU na 4. místě z hlediska zaniklých či nevytvořených pracovních míst v odvětví sportovních potřeb, kvůli padělkům v tomto oboru přišla EU v České republice o více než desetinu pracovních míst.

Přes 14,2 miliardy ze zmíněných 18,5 miliardy korun představují přímé ztráty v postižených odvětvích, což je 8,3 procenta jejich tržeb.

Evropské firmy kvůli padělkům na trhu ročně přicházejí o víc než 1,25 bilionu korun, tedy 7,4 procenta tržeb. Na dodavatele zasažených podniků připadá ztráta 915 miliard Kč. Ušlé tržby představují téměř 500.000 zrušených nebo nevytvořených pracovních míst v postižených oborech, dalších 290.000 míst v navazujících odvětvích.

Témata:  padělky EU Česká republika CZK (česká koruna)

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí o víkendu bude opět tropické, ukazuje předpověď

O víkendu nás opět čeká tropické počasí. Podle ČHMÚ.cz denní maxima překonají třicítky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.