Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česká jablka jdou na odbyt, na pultech budou do června

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Radek Sycha, EuroZprávy.cz

Praha - Poptávka po českých jablkách je letos slušná a měla by být k dostání v obchodech zhruba do června. Pomáhá i fakt, že ceny čerstvé zeleniny ze Španělska jsou kvůli tamní neúrodě velmi vysoké.

Současné průměrné spotřebitelské ceny jablek se pohybují kolem 30 korun za kilogram a meziročně jsou na stejné úrovni.

K začátku března měli čeští ovocnáři ve skladech asi 19.000 tun jablek, což meziročně představovalo o 32 procent menší zásobu. Letošní nižší zásoba koresponduje s loňskou nízkou sklizní, která se kvůli jarním mazům propadla meziročně o pětinu na 126.000 tun. "Za březen až červen odhadujeme spotřebu 35.000 až 40.000 tun jablek, z nichž 15.000 až 20.000 tun by mohlo být z dovozu," uvedl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.

U polských jablek, která tvoří největší část dovozu, bylo v aktuální prodejní sezoně ve třech případech zjištěno nadměrné množství pesticidů. "Česká jablka dostala na trhu prostor. Například v prosinci a v lednu se prodeje českých jablek blížily 9000 tun za měsíc," uvedl Ludvík.

Kvůli drahé zelenině z dovozu sáhli Češi po jablkách. Prodeji jablek prospělo i to, že se letos neopakovaly předchozí velmi nízké ceny citrusů, které jsou v obchodech přímým konkurentem jablek. Průměrný Čech ročně sní kolem 20 kilogramů jablek či výrobků z nich.

Témata:  ovoce zemědělci obchody

Související

Aktuálně se děje

10:08

Michal David nechtěně v centru dění. Na plese na Kanárech se strhla mela

Michal David se nechtěně ocitl v centru dění během mely, která se strhla na plese na Kanárech. Nikdo z aktérů nechce z incidentu dělat velkou věc, jen jeden ostatně prozradil jakékoliv podrobnosti. Co se tedy stalo?  

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Americký dolar

Americký dolar se propadá. Cla otřásají ekonomikou po celém světě

Nové obchodní tarify zavedené americkým prezidentem Donaldem Trumpem mají potenciál otřást světovou ekonomikou. Evropa varuje před negativními dopady, Velká Británie se snaží situaci obrátit ve svůj prospěch a německá vláda věří, že Trump pod tlakem ustoupí. Mezitím se globální finanční trhy otřásají a investoři se obávají recese.